poniedziałek, 23 grudnia 2013

Eksperyment - nazwa domeny poza omniboxem

Programiści Google cały czas eksperymentują tworząc nowe rozwiązania w funkcjonowaniu przeglądarki Google Chrome. Tym razem do wersji deweloperskiej Chrome trafił dość ekstrawagancki eksperyment usuwający adres odwiedzanej strony z omnibox'a. Krótko mówiąc z paska adresu, zwanego w Chrome omniboxem, adres www został przeniesiony na pasek narzędzi. 
Podczas surfowania po internecie pasek adresu pozostaje cały czas pusty, a domenę czy nazwę strony widzimy tylko i wyłącznie na pasku narzędzi. Po jej kliknięciu adres wskakuje do omniboxa, natomiast po kliknięciu ikony przy adresie otrzymujemy (tak jak to ma miejsce teraz) dane o uprawnieniach danej strony.
Ciągle głowimy się w jakim kierunku zostanie ten eksperyment rozwinięty, czy wogóle jego ostateczna odsłona trafi do wersji stabilnej przeglądarki. Czas pewnie pokaże, a my z wielką ciekawością obserwujemy jak dalej będzie rozwijał się ten dość dziwnie wyglądający eksperyment, który idzie na przekór naszym przyzwyczajeniom...
Aby aktywować powyższy eksperyment należy w Chrome Dev włączyć flagę chrome://flags/#origin-chip.


czwartek, 5 grudnia 2013

Eksperyment - tworzenie skrótów do stron w App Launcher

Niedawno pisaliśmy o eksperymentalnej funkcji w App Launcher, która umożliwiała grupowanie aplikacji w podkatalogi (przeczytaj).
Dzisiaj informacja o kolejnym eksperymencie w App Launcher.
Dla przypomnienia - obecnie  w Chrome w menu Narzędzia można utworzyć skrót do przeglądanej strony, szumnie nazywane w menu Utwórz skrót aplikacji... Chrome daje nam wybór zapisania skrótu na Pulpicie, Menu start, czy przypięcie na paskua zadań.


Nowa eksperymentalna funkcja, na razie dostępna tylko w Chrome Canary i Chrome Dev. daje tylko możliwość - utworzenia skrótu do strony jako aplikacji (a w zasadzie skrótu) w App Launcher.
Aby uruchomić testową funkcje musimy włączyć na wewnętrznej stronie Chrome:
chrome://flags/#enable-streamlined-hosted-apps

Wówczas w menu Narzędzia otrzymujemy możliwość Create app from this website...


Po kliknięciu automatycznie utworzy nam się skrót do wyświetlanej strony w App Launcher.
Analizując ostatnie eksperymenty programistów Google w obszarze App Launcher można przypuszczać, że czeka nas mała rewolucja w korzystaniu z App Launcher'a w Chrome...