wtorek, 10 września 2013

Aura w Chrome zmienia Windows 8 w Chrome OS


Zapewne każdy z Was korzystający z Chrome w wersji deweloperskiej, zauważył tajemniczą literkę "a" nad ikoną trzech pasków (menu) w Chrome.

Spieszymy z wyjaśnieniami co ona oznacza. Otóż w kanale deweloperskim, a wcześniej w wersji Canary, Chrome został wyposażony (jeśli tak można to określić) w Aure. Aura to całkowicie nowy sposób tworzenia interfejsu użytkownika, który jest "przeniesiony" z systemu Google Chrome OS. Pełną potęgę tego rozwiązania widać w UI Metro Widnows 8, gdzie Aura to niezależny menadżer okien z paskiem aplikacji, zegarem systemowym wraz z systemem powiadomień i dopiero w tym "środowisku" zostaje uruchomiona przeglądarka Chrome, jak również inne aplikacje Chrome.


Aura to rozwiązanie, które uniezależnia całkowicie Chrome od systemu operacyjnego czyniąc przeglądarkę właściwie samodzielną platformą. jest to również ważny krok w kierunku ujednolicenia programu na wielu platformach systemowych. Takie rozwiązanie ułatwi rozwijać Chrome oraz aplikacje dla Chrome, niezależnie od systemu operacyjnego, teoretycznie przeglądarka będzie wyglądała i zachowywała się tak samo bez względu w jakim systemie operacyjnym zostanie uruchomiona.
Jednym słowem Chrome zmierza małymi kroczkami w stronę Chrome OS, tak aby dostarczyć użytkownikowi coraz większą ilość usług i aplikacji online jak również offline.

niedziela, 8 września 2013

Na 5 lecie Chrome nowy rodzaj aplikacji.

2 września 2013 roku minęło 5 lat od pojawienia się pierwszej wersji przeglądarki Google Chrome w wersji beta dla systemu Windows. Przez te pięć lat światło dzienne ujrzały wersja przeglądarki Chrome dla  Linuksa i OS X,  Androida, iOS.
Po tych pięciu latach, według StatCounter, Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie — korzysta z niego 42,77% internautów. Na drugim miejscu znajduje się Internet Explorer (25,54%), dalej Firefox (19,24%), Safari (6,8%) i Opera (1,16%). W Polsce jest nieco inaczej: prym wiedzie Firefox, mający 41,77% udziału w rynku. Chrome jest drugi z 37,51%, dalej Internet Explorer (10,93%), Opera (6,27%) i Safari (1,82%).
Wraz z jubileuszem Chrome zbiegło się w czasie (choć to pewnie nie przypadek) udostępnienie w 
Chrome Web Store, nowej kategorii aplikacji - "Na komputer". Są to aplikacje, które działają na nowych zasadach, instalowane w przeglądarce mają działać "w oderwaniu" od niej, jako niezależne aplikacje. Działają jak natywne aplikacje systemu, uruchamiają się jako aplikacje offline, wyświetlane w niezależnym oknie od Chrome, luba jako okna pełnoekranowe. Mają współpracować (tak jak tradycyjne programy systemowe) z nośnikami danych USB,  Bluetoot czy kamerką internetową. Z drugiej strony mają mieć możliwość synchronizowania się między instalacjami Chrome via Google Drive, jak również możliwość zapisu kopii danych na dysku lokalnym.
Przygrywką do "wyciągnięcia" aplikacji z kart Chrome było niedawne udostępnienie dla wszystkich użytkowników Chrome (na razie tylko w Windows, dla pozostałych systemów operacyjnych nastąpi to stopniowo za kilka tygodni) Chrome App Launcher, o którym pisaliśmy już rok temu.
Wszystko to zdaniem przedstawicieli Google ma dążyć do tego aby użytkownik nie musiał się zastanawiać na jaki system przeznaczona jest aplikacja, wystarczy tylko, że będzie miał przeglądarkę Chrome, poprzez którą będzie uruchamiał aplikacje z Chrome App Launcher.
Aplikacja dla Chrome - Remote Music
Naszym zdaniem na razie zespół Google jest na początku wyznaczonej sobie ciekawej drogi (w chwili obecnej mamy w Chrome Web Store kilkanaście takich aplikacji), i czeka przed nim jeszcze sporo pracy, jak również sporo energii w przekonanie niezależnych deweloperów do stworzenia aplikacji dla nowej elastycznej platformy Chrome. Jednak idea aplikacji niezależnych od systemu operacyjnego jest bardzo ciekawa i lotna, bo pomyślcie, tylko jedna aplikacja tworzona przez dewelopera, a działająca we wszystkich systemach operacyjnych... utopia? być może z Google Chrome już niedługo niekoniecznie...