wtorek, 10 września 2013

Aura w Chrome zmienia Windows 8 w Chrome OS


Zapewne każdy z Was korzystający z Chrome w wersji deweloperskiej, zauważył tajemniczą literkę "a" nad ikoną trzech pasków (menu) w Chrome.

Spieszymy z wyjaśnieniami co ona oznacza. Otóż w kanale deweloperskim, a wcześniej w wersji Canary, Chrome został wyposażony (jeśli tak można to określić) w Aure. Aura to całkowicie nowy sposób tworzenia interfejsu użytkownika, który jest "przeniesiony" z systemu Google Chrome OS. Pełną potęgę tego rozwiązania widać w UI Metro Widnows 8, gdzie Aura to niezależny menadżer okien z paskiem aplikacji, zegarem systemowym wraz z systemem powiadomień i dopiero w tym "środowisku" zostaje uruchomiona przeglądarka Chrome, jak również inne aplikacje Chrome.


Aura to rozwiązanie, które uniezależnia całkowicie Chrome od systemu operacyjnego czyniąc przeglądarkę właściwie samodzielną platformą. jest to również ważny krok w kierunku ujednolicenia programu na wielu platformach systemowych. Takie rozwiązanie ułatwi rozwijać Chrome oraz aplikacje dla Chrome, niezależnie od systemu operacyjnego, teoretycznie przeglądarka będzie wyglądała i zachowywała się tak samo bez względu w jakim systemie operacyjnym zostanie uruchomiona.
Jednym słowem Chrome zmierza małymi kroczkami w stronę Chrome OS, tak aby dostarczyć użytkownikowi coraz większą ilość usług i aplikacji online jak również offline.

1 komentarze:

Grzegorz Marek Janik pisze...

Zazdroszczę wszystkim tym co tak mają, bo wciąż na Windows 8.1 Preview takiego wyglądu wersji 31 dev Aura nie zobaczymy.

Prześlij komentarz