środa, 8 maja 2013

Nowa karta i inne zmiany.

Deweloperzy Google cały czas eksperymentują przy Nowej karcie w Chrome. Co rusz przy kolejnej aktualizacji wersji Chrome Canary i Chrome Dev można natknąć się na mniejsze, większe zmiany, lepsze lub gorsze pomysły. Nowa karta cały czas ewoluuje i znika z niej powoli wszystko co nie pełni roli wyszukiwarki Google, która jeszcze bardziej integruje się z samą przeglądarką Google Chrome...

Z Nowej karty w Chrome w wersji rozwojowej (deweloperskiej) zniknęło menu ostatnio zamknięte, czy aplikacje, nie ma ikony szukaj, a ilość skrótów do najczęściej odwiedzanych witryn ewoluuje z 4, do 6, co nie znaczy, że jest to ostateczna wersja tej karty.

Menu Aplikacje pojawiło się jako pierwsza ikona na pasku zakładek. Dopiero po jej kliknięciu przechodzimy do dobrze już znanej strony z aplikacjami. 


Omnibox Chrome od dawna pełni rolę wyszukiwarki Google stąd ciągle niezrozumiała dla nas i wielu użytkowników jest decyzja o tworzeniu z Nowej karty w Chrome wyszukiwarki i dublowanie wyszukiwania z omniboxa. Po wpisaniu szukanej frazy w omniboksa, zachowuje się on nie jak pasek adresu, ale jak pole do wyszukiwania, pokazując szukaną frazę, a nie adres internetowy wyszukiwarki.


Jako ciekawostkę możecie spróbować w pasek omniboxa wpisać // i wcisnąć enter, włączy się w omniboxie Google Search://.
Zmiany prowadzą naszym zdaniem do scalenia wyszukiwarki Google i Nowej karty w Chrome w jedną całość, ale nie jest to droga zakończona jeszcze...

Natomiast "Ostatnio zamknięte karty" zostały przeniesione do Menu i nazwane "Niedawno używane karty", gdzie znajdziemy opcje "Przywróć zamkniętą kartę". (przypominamy, że Ctrl+Shift+T przywracają zamknięte karty szybciej niż klikanie w menu...)


Jak widać Nowa karta przeszła kilka metamorfoz stając się "pusta", mniej funkcjonalna? Co sądzicie o kierunku zmian w jakim idą programiści Google eksperymentując z Nową kartą?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Używam Chrome od początku jego istnienia, więc widzę jakie metamorfozy przechodzi przeglądarka Google. Wprowadzenie nowego wyglądu Nowej karty z początku budziło we mnie mieszane uczucia, z czasem przekonałem się do niej :) Wciąż domyślne i najlepsze wyszukiwanie jest w omniboksie, co sprawia wg mnie opcję wyszukiwania w Nowej karcie zbędne. Jedynym dobrym krokiem w nowej wersji deweloperskiej albo Canary byłoby domyślne wyszukiwanie w tym ich formularzu pod logiem ale równocześnie nie rezygnowanie z wyszukiwania w omniboxie. Trzymam kciuki za programistów Google i dopracowanie Nowej karty w kilku najbliższych aktualizacjach dev i Canary.

Shimonu pisze...

"Niedawno używane karty" jak dla mnie stało się gorsze w użyciu, Im bardziej to co używam na codzień jest bardziej zakopane tym bardziej mnie to drażni. Tak znam skrót klawiszowy, jaki jego sens jeśli nie chce przywracać ostatniej tylko kartę "parę wcześniej" (żeby nie było używam go również).

Prześlij komentarz