czwartek, 8 listopada 2012

Launcher aplikacji w Chrome (eksperyment)

Zapewne widzieliście screeny (lub może na żywo) Google Chrome OS, a w nim przycisk-menu dostępny na pasku zadań z listą wszystkich aplikacji. W rzeczywistości, takie rozwiązanie dostępu do aplikacji Chrome oszczędza czas i umożliwia natychmiastowe uruchomienie dowolnej aplikacji zainstalowanej w przeglądarce, bez konieczności uruchamiania przeglądarki. Ale dlaczego takiego rozwiązania pozbawiać użytkowników Windows'a? Tak samo pomyśleli programiści w zespole Chromium i zdecydowali się przetestować również w Windows launcher aplikacji.

W aktualnej wersji Chromium oraz Google Chrome Canary (co to jest wersja Canary?) dostępny jest eksperyment "Show Chrome Launcher Apps". Można eksperymentalną funkcję luncher'a włączyć na wewnętrznej stronie w Chrome - chrome://flags. Po aktywacji i ponownym uruchomieniu przeglądarki Chrome w Windows na pasku zadań pojawi się specjalne menu z listą wszystkich zainstalowanych aplikacji w Chrome.

Launcher aplikacji przynosi zupełnie nowy sposób korzystania z przeglądarki Chrome. Dotychczas lista zainstalowanych w Chromie aplikacji była dostępna na nowej pustej karcie przeglądarki. Po zamknięciu programu aplikacje nie były dostępne. Launcher z aplikacjami Chrome dostępny jest bowiem nawet wtedy, gdy nie tylko zminimalizujemy okno przeglądarki, ale także wtedy, gdy zamkniemy Chrome. Klik w dowolną aplikację w launcherze spowoduje ponowne otwarcie przeglądarki Chrome i przejście od razu do wybranej web-aplikacji.

Nowy launcher aplikacji dla Chromie ma jeszcze jedną niezwykle istotną funkcjonalność – oprócz listy z aplikacjami jest tam również wbudowany moduł wyszukiwania Google i szybkiego dostępu do historii odwiedzin stron internetowych w Chrome i to wszystko bez uruchomionej przeglądarki. Co prawda funkcja ta nie działa jeszcze chyba w pełni sprawnie, gdyż po otwarciu luncher'a kursor miga w pasku wyszukiwania, ale dopiero kliknięcie myszką w pasek wyszukiwania uaktywnia możliwość wpisywania szukanego wyrażenia.
Dodajmy, że jest luncher to projekt eksperymentalny i nie jest pewne w jakiej formie i czy w ogóle programiści zdecydują się na wdrożenie go w stabilnej wersji Chrome.

Jak Wam podoba się "wyjście" z aplikacjami poza przeglądarkę Chrome?

0 komentarze:

Prześlij komentarz