środa, 7 listopada 2012

Chrome 23 - wersja stabilna

Wersja stabilna przeglądarki Chrome została zaktualizowana do wersji 23.0.1271.64 dla systemów Windows, Mac, Linux, Chrome Frame.
Wszystkie zmiany wprowadzone w tej wersji Chrome można jak zwykle znaleźć opisane w logu aktualizacji.
Między innymi uaktualniono silnik V8 do wersji 3.13.7.5. Obecna wersja przeglądarki zawiera również nowy Adobe Flash, więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Adobe.
W wersji dla Windows domyślnie włączono wsparcie przetwarzania grafiki przez GPU. Funkcja ta ma szczególnie znaczenie dla użytkowników laptopów z oddzielną kartą graficzną. Obecnie podczas oglądania filmów czas pracy baterii, po zapewnieniach programistów Google, może wydłużyć się nawet o 25%, przy użyciu GPU.
Kolejnym znaczącym usprawnieniem w Chrome jest łatwiejszy dostęp do uprawnień odwiedzanej witryny. Po kliknięciu prawym klawiszem myszy w omnibox'ie na ikonę strony (lub ikonę kłódki) otrzymujemy menu z ustawieniami jakie ma dana witryna. Możemy indywidualnie dla każdej z odwiedzanych witryn zmienić możliwość wyświetlania grafik, obsługę JavaScript, wtyczek Chrome, wyskakujących okienek, automatycznej lokalizacji itd. Pisaliśmy już o tym w wersji deweloperskiej przeglądarki.

W zaawansowanych ustawieniach przeglądarki znalazła się wspominana już dawno przez Google funkcja: "Wysyłaj żądanie „Do not track” (bez śledzenia) podczas przeglądania". W przypadku włączenia tej opcji przeglądarka wyśle do każdego serwisu informację o nie śledzeniu poczynań użytkownika, w związku z tym witryny nie będą miały możliwości wyświetlania spersonalizowanych reklam dla użytkownika w kontekście jego zachowań w sieci (np. odwiedzanych stron itp).

Z innych nowości wymienimy jeszcze nową ikonę Sklepu internetowego (pisaliśmy tutaj o ikonce), cieńszy pasek adresu, wsparcie dla API PeerConnection, MediaSource API i rozszerzone wsparcia HTML5 video.

Oczywiście przeglądarka zaktualizuje się automatycznie, a dla wszystkich którzy dopiero chcą zainstalować Google Chrome zapraszamy na stronę instalacji Chrome.

Używacie już nowego Chrome? Jakie są Wasze wrażenia i opinie? Podzielcie się z nami!
0 komentarze:

Prześlij komentarz