środa, 5 września 2012

Chrome - 4 urodziny

Cztery lata temu pojawiła się w sieci ogólnodostępna pierwsza (jeszcze rozwojowa) wersja przeglądarki Google - Chrome. Była to wersja Beta, a mimo to po kilkunastu tygodniach udział w rynku przeglądarek internetowych wynosił dla Chrome - 1%.
Historycznie pierwszą wersją stabilną przeglądarki była wersja Chrome 1.0.154, która została opublikowana 11 grudnia 2008 roku. To był dopiero początek, Chrome zagościł najpierw tylko na systemie operacyjnym Microsoftu. Ale już w kolejnych latach Chrome był dostępny dla Linuxa i Mac OS X. Wersja 5.0.375 była pierwszą spójną wersją dla wszystkich obsługiwanych systemów operacyjnych. Od tego wydania Google zapowiedziało również systematyczne aktualizacje przeglądarki co 6 tygodni. Ten systematyczny cykl wydawniczy spowodował, że kolejne numeracje wersji poszybowały w górę. W chwili obecnej możemy cieszyć się (i testować) 23 wersję deweloperską. W kanale dystrybucyjnym stabilna wersja ma obecnie numerek 21.
Internauci polubili Chrome, co dało się zauważyć w statystykach korzystania z przeglądarek, kiedy to w maju bieżącego roku Chrome stał się pierwszą przeglądarką w sieci (przeczytaj).
Aby pomóc Wam prześledzić postępy, jakie poczynił Chrome w przemianie od lepszej sieci WWW do Twojej sieci WWW, Google stworzyło Maszynę Czasu Chrome, która pozwala podróżować przez najważniejsze momenty w historii Chrome w ciągu ostatnich 4 lat. 
A my życzymy Chrome dalszego stałego rozwoju i wyznaczania standardów i trendów w korzystaniu z sieci, bo najgorzej jest kiedy lider spocznie na laurach. Konkurencja czuwa i bacznie obserwuje próbując doścignąć liderów i zachwiać statystykami... tak więc Google do dzieła! Czekamy na kolejne innowacje...

0 komentarze:

Prześlij komentarz