piątek, 15 czerwca 2012

Instalacja Google Chrome Metro


Powszechnie wiadomo, że Windows 8 obsługuje dwa typy aplikacji - UI Metro i aplikacje pulpitowe. W trybie pulpitu, aplikacje działają normalnie, jak w systemie Windows 7, ale aplikacje UI Metro, dostępne są z ekranu Startowego, i różnią się znacznie od aplikacji desktopowych. Istnieją pewne aplikacje, takie jak Internet Explorer, które mają możliwość uruchamiania zarówno w trybie dla  UI Metro lub w trybie dla pulpitu, w zależności od ich sposobu wywołania oraz domyślnych ustawień. Na przykład, jeśli uruchomisz Internet Explorer z pulpitu, gdy jest on ustawiony jako przeglądarka domyślna, zostanie ona uruchomiona jako aplikacji desktopowa, ale jeśli go uruchomić bezpośrednio z ekranu startowego, otworzy się w UI Metro. Wielu użytkowników zapewne będzie chciało użyć przeglądarki Google Chrome jako domyślnej przeglądarki, zamiast narzuconego przez Microsoft Internet Explorer. Jednak Google Chrome (jak i Mozilla Firefox) dostępne było tylko jako desktopowa aplikacja dla Windows 8. Jednak ostatnio to się zmieniło i projektanci Chrome opracowali nową wersję przeglądarki Google Chrome, która może być uruchamiane jako aplikacja pulpitu, lub także jako aplikacja dla UI Metro (pisaliśmy o opublikowaniu Chrome dla UI Metro) w Windows 8.
Google Chrome dla Metro UI jest jeszcze w fazie eksperymentalnej, dlatego mogą wystąpić błędy podczas jego używania. Ale każdy z nas może sam przetestować nowe rozwiązanie od Google. W tym artykule, pokażemy wam jak pobrać, zainstalować i uruchomić Google Chrome jako aplikacje dla UI Metro w Windows 8.
Przypominam raz jeszcze, że Google Chrome UI Metro jest wciąż dostępny tylko w kanale deweloperskim (testowym). Można go pobrać ze strony internetowej Projekty chromium. Po pierwsze, należy odwiedzić stronę główną Projektu Chromimium  (link podany na dole artykułu) i kliknąć kanał Dev w sekcji Windows, lub pobrać Google Chrome Dev. bezpośrednio ze strony Pobierania Google Chrome Dev (Metro)
Klikamy Zaakceptuj i zainstaluj i czekamy chwile na zainstalowanie się Google Chrome.
Po zainstalowaniu należy ustawić Google Chrome jako domyślną przeglądarkę, aby uzyskać do niego dostęp jako aplikacji dla UI Metra. Otwieramy  Google Chrome, przechodzimy do Ustawień i klikamy przycisk Ustaw Google Chrome domyślną przeglądarkę. Spowoduje to ustawienie Chrome jako domyślnej przeglądarki dla systemu Windows 8.

Gdy wykonamy powyższe ustawienia, wystarczy przypiąć Google Chrome do ekranu startowego Windows 8.


Teraz, po otwarciu przeglądarki Google Chrome z ekranu startowego, zostanie ona uruchomiona jako aplikacja w UI Metro. Natomiast, gdy uruchomimy Chrome z pulpitu, zostanie przeglądarka uruchomiona jak aplikacja desktopowa.
W Chrome UI Metro można zauważyć pewne zmiany w stylu w stosunku do wersji desktopowej, np. brak przycisków minimalizacji, maksymalizacji i zamknij w prawym górnym rogu, oraz inna ikonę Ustawień opcji przeglądarki.
Kto z Was już testował? Podzielcie się z nami swoimi opiniami.


3 komentarze:

Adrian Nowak pisze...

Hmm mam tak zrobione i nadal lipa... Włącza mi się w metro tylko gdy nacisnę kafelkę, która jest wyświetlana podczas szukania po prawej stronie na pasku. Ustawiałem nawet w "Default Programs" i też nic. Szkoda, męczy takie włączanie ;p

Adrian Nowak pisze...

OK już działa. Ustawiłem jako domyślną przeglądarkę IE, a następnie zaś Chrome i śmiga aż miło ;p Ah te komputery ;p

Adam Szmit pisze...

dzięki za pomoc! ostatnio trafiłem na www.metroone.pl - platforma dla programistów aplikacji na Win8, znajduje się tam wiele cennych i pomocnych informacji, polecam!

Prześlij komentarz