wtorek, 15 maja 2012

Google Chrome 19 - wersja stabilna

Dzisiaj ukazała się stabilna 19 wersja przeglądarki Google Chrome dla wszystkich obsługiwanych systemów operacyjnych -  Windows, Mac, Linux i Chrome Frame.
Co nowego w tej wersji?

Synchronizacja między urządzeniami otwartych kart w Chrome.
Opcja ta jest przydatna dla wszystkich, którzy korzystają z przeglądarki Chrome na więcej niż jednym urządzeniu, a dostępna jest w Nowej Karcie w menu "Inne urządzenia" gdzie widzimy linki do kart otwartych na innych instalacjach Chrome. Funkcja ta działa tylko po zalogowaniu się i włączeniu synchronizacji w Chrome.
Zobaczcie film pokazujący zasadę działania synchronizacji między urządzeniami.


Nowa wersja ustawień w Chrome.

Od tej wersji wszystkie opcje ustawień przeglądarki oraz zainstalowane rozszerzenia i historia dostępne są w karcie. Pisaliśmy to tym szerzej podczas testowana tej funkcji w wersji Chrome Canary.
Zobacz klikając w ikonę klucza => Ustawienia, lub bezpośrednio wpisując w omniboxa
chrome://chrome/settings/


Ta zmiana wywołała bardzo duże wątpliwości wśród testerów. A jak Wam się podoba? Ułatwi to dostęp do ustawień przeglądarki?
Sprawdzanie pisowni w Chrome wspomamagane serwerami Google.


Wszyscy już zdążyliśmy przyzwyczaić się do wbudowanego sprawdzania pisowni przez Chrome (i inne przeglądarki). Mechanizm sprawdzania pisowni działał na podstawie predefiniowanegon  (zainstalowanego wraz z przeglądarką) słownika.
W najnowszej wersji Chrome 19, przeglądarka może korzystać z wersji słownika "online" pobieranego z serwerów Google. Przeczytaj opisywane i testowane w listopadzie przez nas wcześniej szczegóły dotyczące sprawdzania pisowni
Aby uruchomić sugestie Google dotyczące pisowni wystarczy podczas sprawdzania pisowni w menu z poprawnymi wyrazami zaznaczyć "Pytaj Google o sugestie" i po pokazaniu się komunikatu włączyć funkcję.Od tej chwili Chrome podczas sprawdzania pisowni w formularzach tekstowych będzie dodatkowo korzystał z technologii sprawdzania pisowni używanej przez wyszukiwarkę Google.

Zaktualizowany oczywiście został również silnik JavaScript V8 co przekłada się na jeszcze szybszą pracę przeglądarki z skryptami Javy. W testach wydajnościowych silnika JavaScript - SunSpider Chrome 19 znacznie polepszyło wyniki w porównaniu z poprzednią wersją 18. 

Oczywiście ta wersja Chrome poprawia szybkość działania przeglądarki i renderowania stron, oraz łata znalezione luki poprawiając bezpieczeństwo surfowania po sieci. Jako ciekawostkę napiszemy, że Google zapłaciło programistom za znalezione i zgłoszone błędy 7,5 tysiąca dolarów.

Zachęcamy do instalacji!
Jeśli posiadasz wcześniejszą wersję Chrome przeglądarka sama zadba o aktualizację, jeśli jednak nie masz jej jeszcze zainstalowanej to zapraszamy do pobierania Google Chrome stabilne w wersji 19.

Dla dociekliwych wszystkie zmiany wprowadzone w tej wersji przeglądarki opisane zostały w logu aktualizacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz