poniedziałek, 31 października 2011

Synchronizacja otwartych kart.

Oprócz szybkości i niezawodności, jedną z najlepszych cech przeglądarki Google Chrome jest chmura synchronizacji. Za jej pomocą możemy synchronizować zakładki, zapisane hasła, zainstalowane rozszerzenia, preferencje ustawień, możliwości automatycznego wypełniania formularzy oraz tematy - wszystko to jest automatycznie zapisywane na Koncie Google. Dzięki takiemu rozwiązaniu można szybko przywrócić ustawienia Chrome na innym komputerze. Jak również podczas przeglądania stron internetowych w komputerze biurowym wprowadzimy zmiany do zakładek, zmianę zapamiętanych haseł to wszystko  automatycznie uwzględnione zostanie na domowym komputerze - poprzez chmurę synchronizacyjną Chrome.
W kanale deweloperskim zostały dodane nowe dwie zmienne do synchronizacji w chmurze Chrome - możliwość synchronizacji otwartych karty przeglądarki oraz synchronizowanie niestandardowych wyszukiwarek. Aby uaktywnić obie opcje należy otworzyć wewnętrzną kartę funkcji eksperymentalnych wywoływaną poleceniem chrome://flags w omnibox'ie. Na karcie należy poszukać i włączyć:
Włącz synchronizację otwartych kart
Włącz synchronizację wyszukiwarek


Zatwierdzić zmiany przyciskiem na dole strony "Uruchom ponownie teraz".
Następnie należy przejdź do karty Opcji =>ikona klucza=>Opcje=>Prywatne rzeczy i jeśli nie jesteśmy jeszcze zalogowani do Konta Google (nie mamy włączonej synchronizacji) należy się zalogować klikając "Sign in to Chrome"


i wpisać dane logowania do Konta Google.

piątek, 28 października 2011

Google Chrome Dev 16.0.912.15.

W kanale dystrybucyjnym Chrome Dev pojawiła się kolejna wersja przeglądarki przeznaczona dla Windows, Linux, Mac, Chrome Frame oznaczona numerem 16.0.912.15.
To wydanie naprawia błędy wpływające na stabilność Google Chrome.
Wszystkie zmiany jak zwykle opisane zostały w logu.
Zapraszamy do zgłaszania błędów bezpośrednio przez formularz, lub komentarzach poniżej.
Do Waszej dyspozycji dostępne jest również nasze forum, gdzie rozmawiamy o wszystkim co wiąże się z przeglądarką. :) Zapraszamy do dyskusji!

wtorek, 25 października 2011

Chrome 15 w wersji stabilnej.

No i doczekaliśmy się! Google Chrome w wersji stabilnej oficjalnie pojawiło się w kanale dystrybucyjnym dla wszystkich obsługiwanych systemów operacyjnych.
Pierwszą zmianą, która wpada w oczy zaraz po aktualizacji to zmieniona Nowa Karta, która została rozbudowana i wzbogacona o "podstrony" na których możemy zobaczyć zainstalowane w Chrome aplikacje. Takie rozwiązane ułatwia zarządzanie aplikacjami - usuwanie, segregowanie. Zachęcamy do oglądnięcia filmu na którym zaprezentowane są możliwości Nowej Karty.Instalację nowych aplikacji można oczywiście dokonać z poziomu Chrome Web Store, który przypomnijmy dzisiaj otrzymał nową stronę www. Pisaliśmy o tym w porannych nowościach.

Poza zmienioną Nową Kartą w Google Chrome 15 wprowadzono wiele poprawek optymalizacyjnych w silniku przeglądarki - zaktualizowano V8 i Webkit. Naprawiono znalezione i zgłoszone m.in. przez użytkowników luki w zabezpieczeniach. Suma nagród, którą  Google wypłacił użytkownikom z zgłoszone błędy wynosi ponad 26 tysięcy dolarów.

Zachęcamy Was do pobrania najnowszej wersji stabilnej Chrome, lub zaktualizowania już zainstalowanej poprzedniej wersji - w zasadzie Chrome zrobi to za Was :)

Nowy - Chrome Web Store

Ostatnie aktualizacje Google w swoich produktach przyzwyczaiły nas do radykalnych zmian i tym razem nie jest inaczej. W sieci pojawiła się nowa odsłona sklepu Google Chrome Web StoreSklep całkowicie zmienił wygląd. Dla osób przyzwyczajonych do poprzedniego wyglądu, wprowadzone zmiany mogą wydać się kontrowersyjne.
Strona główna sklepu już nie ma podziału na aplikacje, rozszerzenia i motywy. Wyświetlane są wspólnie propozycje różnych aplikacji, rozszerzeń w zależności od "priorytetu" jako większe bądź mniejsze obrazki. Aplikacje zainstalowane w naszym Chrome (musimy być zalogowani do Konta Google) otrzymują zieloną wstążeczkę z "ptaszkiem". Po lewej stronie dostępne jest menu z podziałem na tematy (a nie jak było wcześniej z podziałem na aplikacje, rozszerzenia).
Stronę główna ładowana jest w "ramkach" i przy statycznym menu, możemy przeglądać zawartość głównego okna, a propozycje rozszerzeń czy aplikacji będą wyświetlały się wraz z przewijaniem strony sklepu. Przy tylu kolorowych zdjęciach łatwiej wpadnie coś ciekawego w oko do instalacji. Wystarczy wówczas kliknąć w zdjęcia i inaczej jak było w poprzedniej wersji Chrome Web Store, otwiera się strona z aplikacją jako wewnętrzne okno. Ciekawe dlaczego programiści Google zdecydowali się na takie rozwiązanie. W sieci już pojawiają się głosy niezadowolenia z tego typu prezentowania zawartości sklepu. Okno ze względu na swoje rozmiary (mniejsze od okna przeglądarki) podzielone jest na trzy zakładki prezentujące treści, które wcześniej były widoczne "od ręki". Dostęp do informacji wymaga większej ilości kliknięć. Pytanie czy to jest to postęp czy regres w nawigacji. Czas pokarze jak przyjmie się nowe rozwiązanie internauci.
Ogólnie sklep prezentuje się bardziej nowocześnie i multimedialnie, a wizualnie nawiązuje do zmian wprowadzanych we wszystkich produktach od Google (Blooger, G+).
Jak oceniacie zmiany? Szybko się do nich przyzwyczaimy?

piątek, 21 października 2011

Chrome Dev 16.0.912.4

Nastąpiła szybka aktualizacja Chrome Dev do wersji 16.0.912.4 usuwająca znane błędy z poprzedniej wersji (16.0.912.0).
Podgląd wydruku i drukowanie z poziomu Chrome znowu działa stabilnie, oraz wyszukiwanie Instant wróciło z tą wersją Chrome jako domyślnie włączone.
Log pozostałych zmian wprowadzonych w tej wersji dostępny tutaj.

czwartek, 20 października 2011

Chromium 17 Dev.

Rozwój podstawowych funkcji w Chrome Dev 16 został doprowadzony do końca, a deweloperzy zapewne niedługo wypuszczą wersję 17 Chrome Dev (i Canary), bo w sieci ukazała się 17 wersja Chromium, na podstawie której tworzony jest Chrome.
Tak więc reasumując tą arytmetykę, niedługo zobaczymy Chrome Dev w wersji 17, Chrome Beta w wersji 16 a Chrome Stable doczeka się wersji 15.

środa, 19 października 2011

Chrome Dev 16.0.912.0

Chrome Dev został zaktualizowany do wersji 16.0.912.0 dla Windows, Mac, Linux i Chrome Frame.

Uaktualniono dla wszystkich systemów operacyjnych:
 • V8 - 3.6.6.3
 • W trybie pełnoekranowym, przeglądarka będzie w stanie ukryć kursor myszy w grach.
Dla Mac Chrome oferuje teraz lepszą żywotność baterii w laptopach Ma.


Znane problemy:

 • Drukowania z Chrome może nie działać poprawnie.
 • Wyszukiwanie Google Instant, może nie działać stabilnie. Rozwiązaniem jest wyłączenie Instant (jeśli jest już wyłączone i nadal zawiesza Chrome, należy ponownie włączyć i wyłączyć za pomocą pola wyboru w Opcje -> Podstawy).

czwartek, 13 października 2011

Google Chrome Beta 15.0.874.92

Aktualizacja wersji beta Google Chrome 15.0.874.92 dla wszystkich platformach systemowych.

Ogólne zmiany:

 • Aktualizacja V8 do wersji 3.5.10.17.
 • Usunięto błąd pojawiający się podczas podglądu wydruku.
 • Poprawiono nieprawidłową interpretacje marginesów podczas drukowania.
 • Usunięto błąd pobierania dużych plików.
 • Poprawianie błędów z Netflix / Silverlight.
 • Wyłączono przyspieszenie wczytywania stron w tle.
 • Przywrócony do poprzedniej postaci menu zakładek.
W systemie Windows poprawiono błędy w oknie renderowania.

Wszystkie zmiany w tej wersji Chrome Beta można prześledzić w logu.

Zauważyłeś błąd? Prosimy zgłoś go programistom poprzez formularz:
lub podziel się z innymi opisując błąd w komentarzu, lub na naszym forum strony. Zapraszamy!

niedziela, 9 października 2011

Chrome Remote Desktop BETA

Chrome Remote Desktop to nowa aplikacja Chrome, który pozwala zdalnie sterować komputerem za pomocą przeglądarki internetowej Chrome. Jest to pierwsze oprogramowanie, które korzysta z technologii o nazwie kodowej "chromoting".
Celem wersji beta aplikacji jest przetestowanie podstawowych funkcji użytej technologii przez użytkowników Chrome i uzyskanie informacji zwrotnych od użytkowników.
Ta wersja umożliwia użytkownikom uzyskać zdalny dostęp do innego komputera przy wykorzystaniu jednorazowego kod autoryzacji. Dostęp udzielany jest wyłącznie dla konkretnego użytkownika po podaniu indywidualnego identyfikatora podczas nawiązywania połączenia na czas sesji. Sesja realizowana jest w pełni zabezpieczonym połączeniem.
Jednym z potencjalnych użytkowników tej wersji są pracownicy Helpdesk'u, którzy mogą korzystać z Chrome Remote Desktop BETA podczas zdalnej pomocy innemu użytkownikowi, łącząc się z zdalnie z jego komputerem. Użytkownik podczas nawiązywania połączenia musi podać kod dostępu do swojego komputera, oraz podczas trwania całego połączenia widzi wszystko na ekranie swojego monitora co się dzieje w trakcie zdalnego połączenia, oraz ma możliwość w każdej chwili zakończenia zdalnej sesji.
Jest to wersja beta rozszerzenia dlatego programiści dopiero zapowiadają udostęnienie kolejnych funkcji programu - np. zdalny dostęp do własnego komputera. W chwili obecenj podczas nawiązywania połączenia wymagana jest aktywność użytkowników z obu stron połączenia - podyktowanie i wpisanie wygenerowanego kodu aktywacyjnego przez użytkowników (kod po wygenerowaniu ważny jest tylko przez krótki okres czasu).
Chrome Remote Desktop jest w pełni niezależny od platformy systemowej, dzięki czemu można podłączyć dowolne dwa komputery, które mają przeglądarki Chrome, w tym Windows, Linux, Mac czy Chromebooks.

Rozszerzenie ma więcej niż 17 MB, więc trzeba trochę poczekać, aż zostanie pobrane i zainstalowane z Chrome Web Store. Po zainstalowaniu rozszerzenia klikamy nową ikonę z nowej karty z aplikacjami a Chrome Remote Desktop poprosi o autoryzację dostępu do naszego komputera.

wtorek, 4 października 2011

Chrome Dev 16.0.899.0

Chrome w kanale deweloperskim został zaktualizowany dla systemów Windows, Mac, Linux i Chrome Frame do wersji 16.0.899.0.

Uaktualniono, poprawiono:

 • V8 - 3.6.4.1.
 • problem ze zgodnościa protokołu ftp dla witryny ftp.comoconlink.co.za,
 • HTML5 korzysta teraz z szybszego sposobu komunikowania się z hostem, co zmniejsza opóźnienie w JavaScript, poprawka szczególnie odczuwalna w grach web,
 • poprawki stabilności przeglądarki,
 • dla Windows naprawiono interpretacje klawisza ESC dla niektórych stron (np. przy zamykaniu okienka chata w Gmail, w poprzedniej wersji nie działał ESC),
 • dla Mac poprawiono menu i wyświetlanie avatara dla multiuser,
 • dla Linux;a poprawiono błąd kompilacji dla Heimdal.
Wszystkie poprawki i zmiany wprowadzone w tej wersji przeglądarki można znaleźć w logu.
Znalazłeś błąd w przeglądarce? Opisz go na forum strony, lub zgłoś błąd formularzem.

poniedziałek, 3 października 2011

Chrome dla Androida jest już gotowy.

Już od dłuższego czasu w sieci krążą informacje, że Google przygotowuje swoją przeglądarkę internetową Chrome dla kolejnej platformy systemowej - dla Androida. Chrome działa już w systemach Windows, Mac OS X i Linux. Teraz czas na system mobilny od Google. Portal Komputer Świat donosi, że Google jest już niemal gotowy do przeniesienia aplikacji do Androida. Podobno to już tylko kwestia najbliższych tygodni. W tej chwili Android wyposażony jest w przeglądarkę opartą na WebKicie, która dla wielu użytkowników Chrome jest zbyt prosta i mało konfigurowalna.
Unifikacja Chrome z pewnością przyniesie wiele korzyści: użytkownikom, jak i samemu producentowi. Google wypuszczając  własną przeglądarkę na najpopularniejszą platformę mobilną dla smartfonów z pewnością może liczyć na wzrost udziałów na rynku przeglądarek internetowych. Już teraz Chrome mocno pnie się do góry i można domyślać się, że popularność aplikacji znacznie wzrośnie, gdy ta zagości na Androidzie.