wtorek, 13 grudnia 2011

Chrome - najbezpieczniejszą przeglądarką internetową.

Na tegorocznym konkursie Pwn2Own na początku roku, podczas którego uczestnicy próbują obejść zabezpieczenia przeglądarek internetowych, Chrome nie ugiął się (trzeci raz z rzędu) jako jedyny pod naporem atakujących hakerów - pomimo dodatkowej zachęty od Google, w kwocie 20 tyś dolarów, dla tego kto złamie zabezpieczenia przeglądarki Google. Na potwierdzenie skutecznych zabezpieczeń zaimplementowanych w Google Chrome otrzymujemy raport firmy Laboratories Accuvant.

Laboratories Accuvant, firma ciesząca się dobrą reputacją ekspertów od zabezpieczeń IT, po przeprowadzeniu testów najpopularniejszych przeglądarek internetowych potwierdziła silną pierwszą pozycję Chrome w staraniu się o miano najbezpieczniejszej przeglądarki. Testy zostały przeprowadzone w lipcu 2011 na istniejących wówczas wersjach przeglądarek IE9, Chrome 12 i 13 oraz Firefox 5.


Do porównań przeglądarek doszło w siedmiu oddzielnych kategoriach, dotyczących technik ochrony przed exploitami:
Raport firmy Laboratories Accuvant od strony metodyki przygotowania, jak i danych, na podstawie których został przygotowany, wygląda solidnie. Firma Accuvante posunęła się nawet do tego, że udostępniła wszystkie wykorzystane narzędzia i zbiory danych do pobrania dla niezależnych badaczy, by mogli sami zweryfikować prawdziwość przedstawionych tez. Specjaliści firmy deklarują też, że badania swoje będą aktualizowali w miarę rozwoju przeglądarek i wprowadzania do nich kolejnych mechanizmów ochronnych.

Z raportu wynika, że zarówno Google Chrome jak i Microsoft Internet Explorer stosują najnowocześniejsze techniki przeciwko exploitom, a Firefox zostaje w tyle. Choć jednak zarówno Google Chrome jak i Microsoft Internet Explorer implementują ten sam zbiór technik ochronnych, to zabezpieczenia wtyczek i architektura sandboksu są zaimplementowane w Google Chrome w bardziej kompleksowym stylu. Dlatego Accuvant uważa, że Google Chrome jest przeglądarką najlepiej zabezpieczoną przed atakiem.

Zainteresowanych szczegółową analizą odsyłamy do raportu firmy Laboratories Accuvant.

Smaczku całej informacji dodaje fakt, że badania, które oceniły Chrome jako najbezpieczniejszą przeglądarkę - sfinansowało Google. Podobna sytuacja miała miejsce kiedy to firma NSS Labs finansowana przez Microsoft po przeprowadzeniu testów uznała IE jako najbezpieczniejszą przeglądarką internetową. Można z tego wyciągnąć wnioski, że w zależności od metodologii przeprowadzanych testów (albo w zależności od sponsorów) otrzymujemy różne wyniki...

0 komentarze:

Prześlij komentarz