środa, 23 listopada 2011

Sprawdzanie pisowni w Chrome wspomamagane serwerami Google.

Wszyscy już zdążyliśmy przyzwyczaić się do wbudowanego sprawdzania pisowni przez Chrome (i inne przeglądarki). Mechanizm sprawdzania pisowni działał na podstawie predefiniowanego (zainstalowanego wraz z przeglądarką) słownika. Jest to technologia używana od dawna również w programach do edycji tekstu, jednak pociąga za sobą pewne ograniczenia i nie jest wolna od wad. Słowniki są dostępnie lokalnie i indywidualnie dla każdego programu, a każda nowa instalacja powoduje wgranie domyślnego słownika (bez nowych słów dodanych przez użytkownika).

Google postanowiło zmienić ten stan rzeczy. W najnowszej wersji Chrome Canary (co to dystrybucja Canary?), przeglądarka może korzystać z wersji słownika "online" pobieranego z serwerów Google. Co prawda na razie użytkownicy nie mogą sami dodawać nowych (nierozpoznanych) słów do słownika, ale algorytm który podpowiada słowa po korekcie ma być bardziej precyzyjny i uwzględniać często powtarzające się błędy. Rozwiązanie takie ma być bardziej przyjazne i intuicyjne dla użytkownika.
Technologia testowana jest już w Chrome Canary. Aby włączyć sprawdzanie pisowni, w przeglądarce Chrome, z wykorzystaniem serwerów i algorytmów Google należy w menu kontekstowym wywołąnym z źle napisanego (podkreślonego na czerwono) słowa, zaznaczyć Ask Google for suggestions".


Po zaznaczeniu powyższej opcji zostaniemy poproszeni o potwierdzenie.


Od tej chwili będą nam sugerowane podpowiedzi poprawnie napisanych słów nie tylko z wbudowanego słownika, ale również zaproponowane przez algorytm Google.

2 komentarze:

Toszek pisze...

Sprawdzanie pisowni w Chrome wspomamagane serwerami Google dostępne jest już w wersji Dev przeglądarki.

sledziewski pisze...

Dużo napisane, tylko brak podania sposobu uaktywnienia sprawdzania pisowni. Miałem na Facebooku automatyczne sprawdzanie pisowni - błędnie napisany wyraz podkreślany był na czerwono - a teraz nie mam i nadal nie wiem jakie czynności trzeba wykonać, aby sprawdzanie pisowni uaktywnić.

Prześlij komentarz