piątek, 25 listopada 2011

Context - nowe polskie rozszerzenie do Chrome.

Strona www.GoogleChromePL.info zrzesza i wspiera polską społeczność skupioną wokół przeglądarki Chrome. Dlatego chętnie udostępniamy miejsce na promocję polskich pomysłów - Waszych pomysłów, związanych z rozwojem przeglądarki internetowej Google. Jeśli chcecie abyśmy napisali tutaj o Waszym rozszerzeniu, motywie czy innym dodatku do Chrome zgłaszajcie się. Na pewno się odezwiemy!

Z nieukrywaną radością chcemy przedstawić Wam dodatek do Chrome pod nazwą Context. Jego autorem jest Konrad Dziwnel. Jak nas poinformował Konrad, rozszerzenie Context zostało zgłoszone do konkursu na polski dodatek do Chrome. Trzymamy kciuki, a o samym konkursie pisaliśmy wcześniej.

A teraz przedstawiamy Wam bohatera dzisiejszego artykułu rozszerzenie Context.

Jeżeli jesteś fanem Chroma i używasz go na co dzień to masz już zapewne pokaźną kolekcję zainstalowanych dodatków. Zapewne części z nich używasz cały czas (Google Mail CheckerAdBlock) inne tylko od czasu do czasu, np. gdy robisz zakupy (Wyszukiwarka AllegroEbay Extension for Chrome) przeglądasz ulubiony portal społecznościowy (FB Photo ZoomGoogle+ Notifications) czy pracujesz nad sprawozdaniem (Google TranslateQuick NoteLookup companion for Wikipedia). Jeszcze więcej rozszerzeń jest Ci potrzebne jeżeli budujesz strony internetowe, jesteś grafikiem, web developerem czy specjalistą SEO (Eye dropperDeveloper ToolsSEO for Chrome).Problem pojawia się wtedy gdy dodatki zaczynają bardziej przeszkadzać niż pomagać. Pasek, menu kontekstowe, omnibox - wszystko jest zasypane ikonami i dodatkowymi opcjami z których większości w danym momencie wcale nie potrzebujesz! Animacje ikon czy wyskakujące powiadomienia nie sprzyjają też sytuacji gdy próbujesz się skupić czytając artykuł czy pisząc ważnego maila. A teraz, będąc w oknie przeglądarki, kliknij kombinację klawiszy: Shift + Esc, okienko które wyskoczyło to menadżer zadań Chrome, bardzo podobny do tego którego znasz z windowsa. Na liście zobaczysz otwarte zakładki i aktywne rozszerzenia. Nawet gdy nic nie robisz więszkość z nich zużywa pamięć a część dodatkowo obciąża Twój procesor i połaczenie sieciowe (np. odpytując serwer Gmaila/Twittera/G+/Facebooka "czy przyszła jakaś wiadomość?", prowadząc obliczenia w tle itd.). Dużo rozszerzeń powoduje też wolniejsze ładowanie stron dołączając do nich dodatkowy javascript (np.Chrome Sniffer który sprawdza w jakich technologiach została wykonana strona, czy WOT który sprawdza ocenę linków pojawiających się na stronie).Rozwiązaniem tych problemów może być Context - nowy dodatek do Chrome polskiego autorstwa i z interfejsem w języku polskim. Dodatek ten pozwala na proste i przyjemne grupowanie innych dodatków a następnie, szybkie przełączanie się pomiędzy tymi grupami. W ten sposób, możemy mieć grupę "praca" w której trzymamy tylko dodatki których używamy przy pracy, grupę "zakupy" w której znajdą się dodatki ułatwiające robienie zakupów czy grupę "zabawa" gdzie możemy zebrać wszystkie "rozpraszacze". W zależności od tego co w danym momencie robimy, jedym kliknięciem wybieramy odpowiednią grupę i jesteśmy gotowi do działania.


Niejako efektem ubocznym rozszerzenia jest możliwość dawania różnym grupom różnych skórek! Wybierając grupe zmieniamy nie tylko zestaw wszystkich rozszerzeń jakie sa aktywne ale tez wygląd przeglądarki. Ta funkcjonalność jest jednak ograniczona ponieważ Chrome przechowuje tylko trzy ostatnio zainstalowane skórki, usuwając wszystkie starsze.


Rozszerzenie zaopatrzone jest w przejrzysty tutorial który uruchomi się zaraz po instalacji i wytłumaczy jak należy przeprowadzić konfigurację.
Jeżeli Context wykryje, że zainstalowane zostało jakieś nowe rozszerzenie to sam zapyta was do których grup należy go przypisać. Szybko i przyjemnie, bez potrzeby odwiedzania strony konfiguracji.

Context to dodatek dla tych z nas którzy lubią porządek i chcą żeby ich Chrome był tak szybki i przejrzysty jak pierwszego dnia gdy go zainstalowali.

Rozszerzenie Context dostępne w Chrome Web Store - pobierz Context.

Zachęcamy do zgłaszania konstruktywnych uwag i pomysłów mających na celu jak najlepszy rozwój rozszerzenia (w komentarzach poniżej, na forum, lub w Chrome Web Store).

0 komentarze:

Prześlij komentarz