niedziela, 9 października 2011

Chrome Remote Desktop BETA

Chrome Remote Desktop to nowa aplikacja Chrome, który pozwala zdalnie sterować komputerem za pomocą przeglądarki internetowej Chrome. Jest to pierwsze oprogramowanie, które korzysta z technologii o nazwie kodowej "chromoting".
Celem wersji beta aplikacji jest przetestowanie podstawowych funkcji użytej technologii przez użytkowników Chrome i uzyskanie informacji zwrotnych od użytkowników.
Ta wersja umożliwia użytkownikom uzyskać zdalny dostęp do innego komputera przy wykorzystaniu jednorazowego kod autoryzacji. Dostęp udzielany jest wyłącznie dla konkretnego użytkownika po podaniu indywidualnego identyfikatora podczas nawiązywania połączenia na czas sesji. Sesja realizowana jest w pełni zabezpieczonym połączeniem.
Jednym z potencjalnych użytkowników tej wersji są pracownicy Helpdesk'u, którzy mogą korzystać z Chrome Remote Desktop BETA podczas zdalnej pomocy innemu użytkownikowi, łącząc się z zdalnie z jego komputerem. Użytkownik podczas nawiązywania połączenia musi podać kod dostępu do swojego komputera, oraz podczas trwania całego połączenia widzi wszystko na ekranie swojego monitora co się dzieje w trakcie zdalnego połączenia, oraz ma możliwość w każdej chwili zakończenia zdalnej sesji.
Jest to wersja beta rozszerzenia dlatego programiści dopiero zapowiadają udostęnienie kolejnych funkcji programu - np. zdalny dostęp do własnego komputera. W chwili obecenj podczas nawiązywania połączenia wymagana jest aktywność użytkowników z obu stron połączenia - podyktowanie i wpisanie wygenerowanego kodu aktywacyjnego przez użytkowników (kod po wygenerowaniu ważny jest tylko przez krótki okres czasu).
Chrome Remote Desktop jest w pełni niezależny od platformy systemowej, dzięki czemu można podłączyć dowolne dwa komputery, które mają przeglądarki Chrome, w tym Windows, Linux, Mac czy Chromebooks.

Rozszerzenie ma więcej niż 17 MB, więc trzeba trochę poczekać, aż zostanie pobrane i zainstalowane z Chrome Web Store. Po zainstalowaniu rozszerzenia klikamy nową ikonę z nowej karty z aplikacjami a Chrome Remote Desktop poprosi o autoryzację dostępu do naszego komputera.Po autoryzacji aplikacji przystępujemy do generowania kodu dostępu, który przekazujemy osobie którą chcemy "wpuścić" do naszego komputera.
Po wygenerowaniu kodu i przekazaniu go osobie "po drugiej stronie" zostaje nawiązane bezpieczne połączenie między dwoma komputerami (niezależnie od systemów operacyjnych) z wykorzystaniem przeglądarki Chrome i aplikacji Chrome Remote Desktop.

Proces połączenie jest bardzo prosty i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania typu VNC. W pełni rozwinięta aplikacja będzie na pewno wykorzystywana przez firmowy Helpdesk, ale i służyć będzie pomocą w połączeniu się między dwom komputerami osób prywatnych.


1 komentarze:

ChrisVW pisze...

Ciekaw jestem kiedy (i jaki) bug bezpieczeństwa w tym oprogramowaniu, stanie się przyczyną niezłych kłopotów...

Prześlij komentarz