środa, 3 sierpnia 2011

Google Chrome 13 wersja stabilna

Google wydało pierwsze stabilne wydanie Chrome 13 tydzień później niż pierwotnie planowano. Poprzednie stabilne wydanie Chrome odbyło się 7 czerwca, a zgodnie z planem wydawniczym Google kolejne wydania wersji stabilnej miały odbywać się co 6 tygodni.

Google na blogu o przeglądarce nie mówi jako o trzynastej wersji Chrome, a jedynie informuje o "aktualnej wersji przeglądarki". Wydaje się to być dobrą strategią przy stale rosnącej numeracji Chrome, i wprowadzanych dużych aktualizacjach niekoniecznie przy kolejnej zmianie numeracji wersji przeglądarki. Tak więc najprawdopodobniej numer wersji nie będzie miał znaczenia marketingowego, a jedynie informacyjny, czy przeglądarka jest w aktualnej wersji. A jak wiemy aktualizacje odbywają się w Chrome automatycznie, więc nie ma specjalnej potrzeby pilnowania aktualizacji i numeracji.

W aktualnej stabilnej wersji Chrome otrzymujemy podgląd wydruku dla systemów Windows i Linux.
Podgląd wydruku używa wbudowanej w Chrome przeglądarki PDF, więc działa tylko w przypadku korzystania z ustawienia domyślnych i wyłączonej wtyczki Adobe Reader. W przeciwieństwie do innych przeglądarek, Chrome nie posiada oddzielnego elementu menu do podglądu wydruku. Po kliknięciu przycisku "Drukuj" (lub Ctrl+P), Chrome otwiera nową kartę, w której pokazuje stronę do druku w formacie PDF z niewielką liczbą opcji drukowania. Dla bardziej zaawansowanych opcji, należy kliknąć przycisk "Zaawansowane", co spowoduje otwarcie okno dialogowego ustawień drukowania drukarki.
Z karty podgląd wydruku w Chrome automatycznie możemy wygenerować i zapisać podgląd wydruku strony www jako plik PDF, wybierając "Drukuj do pliku PDF" z rozwijalnego menu "Urządzenia".Google domyślnie włączyło w Chrome funkcję Instant Pages. Funkcja Instant Pages polega na pobraniu lokalnie i prerenderowaniu (przygotowaniu do wyświetlenia) w tle strony, którą będziemy chcieli otworzyć (np. pierwszej strony z wyników wyszukiwania), co powoduje, że pojawi się ona natychmiast, po kliknięciu w link prowadzący do strony, co obrazuje poniższy film.


Inną nową funkcją Chrome jest usprawnienie działania omnibox'a dodając wsparcie dla wyszukiwania częściowych wyników URL w historii przeglądarki. Oznacza to, że można wpisać tylko część adresu internetowego lub nazwy strony i w podpowiedziach otrzymamy pasujące adresy odwiedzanych wcześniej stron pasujących do wpisywanej przez nas frazy. Omnibox w Chrome to kombinacji okienka wyszukiwania i pasek adresu, i według zapewnień programistów Google działa o wiele mądrzej w najnowszej wersji Chrome, dzięki czemu powrót do już odwiedzonej strony ma być jeszcze łatwiejszy.

Przy tworzeniu Chrome 13 pomagali użytkownicy i niezależni programiści, którzy zgłaszali znalezione przez siebie luki w bezpieczeństwie i kodzie przeglądarki. Google na nagrody za zanalezione luki wypłacił 17 000 dolarów nagród.

1 komentarze:

Jacek pisze...

Fajna byłaby funkcja "drukuj do Google Docs"

Prześlij komentarz