poniedziałek, 13 czerwca 2011

Tylko Chrome może to obsłużyć.

Google przekonuje do korzystania ze swojej przeglądarki na różne sposoby. Jednym z nich jest obsługa najnowszych rozwiązań webowych dostępnych tylko w przeglądarce Google Chrome.
Oto zebrane przez blog Google Operating System funkcje które "potrafi" tylko Chrome. I trudno się dziwić, że wiele z tych funkcjonalności dostępnych jest w serwisach od Google, który nie boi się eksperymentować i wdrażać nowe technologie. A przeglądarka Chrome jest dobrym narzędziem do ich zaprezentowania.

Natywne drukowanie w Dokumentach Google.
Obsługując Dokumenty Google w Chrome podczas drukowania nie trzeba już pobierać na dysk drukowanego dokumentu jako pliku PDF, posiadać programu do odczytu pliku PDF. Wszystko "zrobi" się w przeglądarce - ale jak na razie tylko w Chrome.

Przesyłanie całych lokalnych folderów do Dokumentów Google.
Chcesz przesłać cały lokalny katalog do dokumentów Google, wykorzystaj do tego Chrome, któy obsługuje tą funkcje natywnie, bez instalacji dodatkowego pluginu Java (który jest wymagany dla innych przeglądarek).

Obsługa Tłumacz Google za pomocą głosu.
Najnowsza wersja Chrome obsługuje HTML Speech API - rozpoznawanie mowy i przetwarzanie na tekst dla stronach internetowych. Jako pierwsze taką możliwość dostały strony wyszukiwarki do Google i Tłumacza, gdzie można testować usługę. Zamiast wpisywać tekst do przetłumaczenia czy wyszukania, można powiedzieć go do mikrofonu, a Chrome "zrobi" resztę za nas i przekaże zapytanie do serwerów.

Powiadomienie na pulpicie.
Dostępne dla poczty i kalendarze Google. To bardzo przydatna funkcja, która zastępuje irytujące wyskakujące powiadomienia w Kalendarzu Google i pokazuje dyskretne powiadomienie o odebraniu nowej wiadomości.

Chrome jako czytnik plików PDF.
Chrome umożliwia otwieranie plików PDF z Gmaila za pomocą wbudowanego czytnika PDF, a nie Google Docs Viewer jak to ma miejsce dla pozostałych przeglądarek internetowych.

Pobieranie załączników z Gmaila za pomocą przeciągnij i upuść.
Zamiast klikać link "Pobierz" w poczcie Google, można przeciągnąć ikonę pliku bezpośrednio z karty Chroma na pulpit.

Większość tych funkcjonalności można osiągnąć zapewne w FX za pomocą niezależnych od Mozilli rozszerzeń. Jednak tylko Chrome od Google obsługuje je bez dodatkowych rozszerzeń.
Kolejna zachęta do korzystania z Chrome...


1 komentarze:

Mcczarny pisze...

"I trudno się dziwić, że wiele z tych funkcjonalności dostępnych jest w serwisach od Google"
Hmmm... Coś jednak mi się wydaje, że wszystkie :P Trochę bez sensu.

Prześlij komentarz