niedziela, 8 maja 2011

Którą przeglądarkę wybrać?

Poniższe zestawienie przeglądarek zostało zaczerpnięte z artykułu opublikowanego w Chip.pl.
Zestawienie dotyczy tylko i wyłącznie wykorzystania zasobów systemowych: pamięci RAM, procesora oraz karty graficznej. Pozostałe cechy przeglądarek, jak interfejs, bezpieczeństwo, czy funkcjonalność nie były brane pod uwagę.

1. miejsce – Google Chrome 11

Przykra informacja dla fanbojów pozostałych przeglądarek, ale to Google Chrome najlepiej obchodzi się z wykorzystaniem zasobów komputera. Po pierwsze – zużywa najmniej pamięci RAM, zwłaszcza gdy mamy otwarte wiele kart. Po drugie, skutecznie wspomaga się kartą graficzną. Po trzecie – nie wykorzystuje zasobów komputera na otwarte karty, które są aktualnie niewidoczne dla użytkownika.

2. miejsce – Microsoft Internet Explorer 9

Tak wysoka pozycja to zasługa wykorzystywania dostępnych zasobów. IE dobrze wykorzystuje moc drzemiącą w CPU jak i GPU. Minusem jest to, że niepotrzebnie angażuje moc komputera na karty, które nie są aktualnie niewidoczne dla użytkownika. Programiści muszą popracować także nad wykorzystaniem pamięci RAM. Jest nieźle, ale może być lepiej.

3. miejsce – Mozilla Firefox 4.0.1

Wykorzystanie mocy GPU to znakomita funkcja, która powoduje znaczny wzrost płynności wyświetlanych stron. Niestety przeglądarka potrafi zagospodarować tylko jeden z rdzeniu procesora. Kolejny kłopot to wyraźnie wolniejsze działanie aplikacji, gdy otworzymy kilka kart silnie obciążających CPU/GPU. Również użycie pamięci RAM nie jest najlepszym wynikiem.

4. miejsce – Opera 11.10

Opera jest szybka, ale korzysta tylko z jednego rdzenia CPU. Obsługa GPU została zupełnie pominięta, ale ma się pojawić w jednej z kolejnych wersji. Wyższe użycie pamięci RAM wybaczysz, gdy na własne oczy przekonasz jak ta przeglądarka potrafi szybko przełączać karty, gdy jest ich dużo. Nie bez znaczenia jest też momentalny start aplikacji.

5. miejsce – Safari 5.0.4

Jednym słowem – kaszan. Korzysta tylko z jednego rdzenia procesora i podobnie jak Opera – nie potrafi obsłużyć karty graficznej. Jedyną jej zaletą jest niewielkie zapotrzebowanie na pamięć RAM. Jednak cóż po tym, skoro aplikacja działa wolno, a interfejs sprawia wrażenie ociężałego. I mówiłem to ja – miłośnik komputerów Apple.
Cały test do przeczytania na Chip.pl - tutaj.

0 komentarze:

Prześlij komentarz