czwartek, 31 marca 2011

Przeglądarka Chrome jako odtwarzacz MP3

W przeglądarce Google Chrome można odtwarzać pliki muzyczne mp3. W sumie żadna nowość, ale dzięki niezależnemu programiście Chrome potrafi zmienić się w odtwarzacz plików mp3 znajdujących się na dysku. Niezależny deweloper antimatter15 na swoim blogu opublikował "rozszerzenie" (w zasadzie jest to strona napisana w HTML5), które pozwala na wyszukiwanie plików z komputera przy użyciu omnibara w Chrome, oraz ich bezpośrednie odtwarzanie. A wszystko dzieje się w karcie Chrome. W chwili obecnej jest to wczesna (alfa? beta?) wersja z podstawowym interfejsem oraz minimalną funkcjonalnością, ale mimo to robi pozytywne wrażenie.

Jak korzystać w odtwarzacza.
Po otwarciu strony playera otrzymujemy możliwość wskazania na dysku katalogu z muzyką, która zostaje automatycznie dodana do biblioteki utworów w karcie przeglądarki.


Po dwukliku wybranej piosenki zostaje dodana do listy odtwarzania. Interfejs składa się z kilku głównych elementów: ogromny pasek wyszukiwania, biblioteki muzycznej, listy odtwarzania, paska postępu odtwarzania i sterowania głośnością.


Autor wyjaśnia działanie "rozszerzenia" (chyba odpowiedniejsze określenie to "aplikacja") - po wybraniu folderu z muzyką "aplikacja" tworzy listę wszystkich plików, czyta pierwsze 128 kilobajtów każdego pliku mp3 i przetwarza go na znaczniki ID3, budując przy tym bibliotekę utworów. Przeszukiwanie z paska wyszukiwania aplikacji odbywa się wówczas po odczytanych znacznikach ID3.

Ciekawe czy projekt rozwinie się w kombajn muzyczny i stanie się pełnoprawną aplikacją dostępną w Chrome Web Store.

Blog antimatter15 http://antimatter15.com/
MP3 Player http://antimatter15.github.com/player/player.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz