piątek, 4 marca 2011

Gtalk - aplikacja dla Chrome

Od dłuższego czasu przeglądarkę Google Chrome można doposażyć już nie tylko w rozszerzenia, ale i aplikacje. Do tego celu Google udostępniło Chrome Web Store - sklep internetowy, gdzie wszystkie te nowości możemy nabyć. W większości rozszerzeń i aplikacji udostępniane są one za darmo. Jednak dla bardziej wymagających użytkowników, szukających bardziej zaawansowanych możliwości od aplikacji i takie sklep oferuje, jednak wówczas musimy się liczyć z opłatami za ich korzystanie. Programiści z Polski mogą już sprzedawać swoje programy przeznaczone dla przeglądarki. Na początku roku Google uruchomił taką możliwość dla 15 państw (w tym dla Polski). Jest jednak dla nas Polaków małe "ale". Kupować w sklepie jak na razie mogą tylko Amerykanie. Google zapowiada, że dla pozostałych użytkowników udostępni możliwość płacenia za aplikacje i rozszerzenia "później w tym roku". Tak więc na razie możemy się cieszyć i testować tylko darmowe aplikacje, ale jest ich niemało tak więc, nie ma co narzekać. Z informacji zostawionych w komentarzach przez Vizimir'a wynika, że możemy szaleć w Chrome Web Store i wydawać "polskie" pieniądze :) Potwierdzacie?

Dlatego też postanowiliśmy cyklicznie opisywać na stronie, naszym zdaniem ciekawe rozszerzenia i aplikacje, które godnie będą walczyły z rozszerzeniami od Mozilli. Bo przecież cały czas trwa cicha walka i porównanie rozszerzeń do FX i Chrome. Ilościowo FX jest ciągle jeszcze niedościgniony, a jakość rozszerzeń ocenią sami użytkownicy.
Tak więc, jeśli używasz rozszerzenia, bez którego nie wyobrażasz sobie Chrome, albo natrafiłeś na aplikacje, która powinni używać wszyscy, powiedz nam o tym, pochwal się odkryciem, przekonaj innych, że warto wypromować swoje "odkrycie"! Napisz do nas mailaz całym artykułem, albo tylko z nazwą rozszerzenia, jeśli uznamy, że warto jest o nim pisać na pewno przeczytają o tym pozostali czytelnicy. Pokażmy, że chrome może być "wielozadaniową" przeglądarką, z którą warto się zaprzyjaźnić! :) Do dzieła, czekamy na Wasze sugestie i artykuły!

A na pierwszy ogień przedstawiamy Wam aplikację Gtalk. Już sama nazwa mówi chyba wszystko. Jest to aplikacja, która pozwala nam korzystać z chata wbudowanego w usługę poczty od Google. Po zainstalowaniu aplikacji i uruchomieniu otwiera się nowe okno przeglądarki które zawiera listę kontaktów z gmail'a. Wszystkie rozmowy prowadzone są w odrębnych zakładkach, otwieranych za pomocą prostych, ale bardzo eleganckich animacji. W oknie Chata mamy do dyspozycji emitikonki (plus kilka nowych?). Tak więc nie musimy mieć stale otwartej karty z pocztą, aby nie tracić kontaktu IM ze znajomymi. Bardzo funkcjonalna, ładnie wykonana i prosta w obsłudze aplikacja. Szczerze polecamy.
Gtalk do pobrania w Chrome Web Store - tutaj.

3 komentarze:

wyzimir pisze...

Jak to nie można kupować w sklepie? Robiłem już testowy zakup z polskiej karty i nie było problemu.

Jacek pisze...

Super, jeszcze niedawno ta aplikacja nie działa pod Linuxem w dystrybucji Ubuntu. Teraz widzę że już jest wszystko OK.

Przydałaby się możliwość dokowania stałego "na wierzchu" w obrębie pulpitu bądź przeglądarki.

koRnac pisze...

Item not found. This item may have been removed by its author.

Prześlij komentarz