poniedziałek, 21 lutego 2011

Zmiany w interfejsie Chrome?

Interfejs użytkownika przeglądarki Google Chrome nie zmienił się wiele przez ostatnie dwa lata. Nadal jest bardzo prosty i przejrzysty, co jest bardzo istotne w przypadku nowych użytkowników - nie czują się oni przytłoczeni ogromem opcji, pasków, czy przycisków. Krążą jednak plotki, zgodnie z którymi nadchodzą spore zmiany w interfejsie Chrome.

Jedną z najpoważniejszych modyfikacji, jakie są rozważane jest usunięcie paska adresu URL znanego w obecnej formie - Omnibox'a. Podobno Google aktualnie pracuje nad czterema różnymi wariantami interfejsu użytkownika. Najciekawiej prezentuje się model układu "kompaktowego".


Obecnie interfejs Chrome wygląda następująco - w górnej części mamy pasek kart a poniżej niego, w drugiej lini pasek adresu zwany Omnibox'em wraz z przyciskami nawigacyjnymi i innymi elementami pojawiającymi się po instalacji rozszerzeń. Pomysł polega na tym, aby ukryć pasek, który znajduje się poniżej kart.


Przyciski nawigacyjne, karty i elementy menu miałyby się znaleźć na jednej wysokości - obok siebie. Pasek adresu byłby widoczny wyłącznie w trakcie ładowania strony lub gdy użytkownik zaznaczy wybraną kartę. Każda karta ma mieć swój własny, niezależny i zintegrowany pasek adresu. Cel takich działań jest bardzo prosty - zmaksymalizowanie obszaru, na którym wyświetlana będzie strona internetowa.

Dla wielu użytkowników przeglądarki Chrome dużym atutem jest maksymalny obszar wyświetlania strony, szczególnie pożądany przez użytkowników monitorów panoramicznych w laptopach. Dlatego nie dziwi, że programiści robią wszystko aby wykorzystać każdą linijkę do wyświetlenia strony w przeglądarce (np. automatycznie pojawiający się pasek statusu, czy np. przeniesienie paska kart na lewą stronę).

Ciekawe kiedy zobaczymy pierwsze zmiany interfejsu w kanale dev.?
A może Wam udało się natrafić na jakieś "przecieki" w sieci dotyczące zmian interfejsu w Chrome?

na podstawie Webinside

0 komentarze:

Prześlij komentarz