wtorek, 15 lutego 2011

Masz wpływ na wyniki wyszukiwania - rozszerzenie Personal Blocklist (by Google)

Po ostatnich doniesieniach o pogorszeniu się wyników wyszukiwania, programiści Google usilnie pracują nad ulepszeniem algorytmów wyszukiwania. Jednym z elementów algorytmów ma być badanie opinii od użytkowników, którzy przy pomocy rozszerzenia dla Chrome - Personal Blocklist (by Google) mogą zgłaszać witryny (domeny) zaśmiecające treść wyników wyszukiwania. Opinie użytkowników będą brane pod uwagę podczas tworzenia rankingów wyników wyszukiwania.

Zespół Google udostępnił rozszerzenie Personal Blocklist (by Google) w Chrome Web Store. Dodatkową funkcjonalnością rozszerzenia jest blokowanie ("od zaraz") w naszych wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google witryny z treści którą uznamy za zaśmiecającą.

Rozszerzenie jest na wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz można zainstalować i blokować niechciane witryny.
Wygląda to tak:

Zablokowane strony przez rozszerzenie, nie będą widoczne w wynikach wyszukiwania Google. Łatwo jednak można cofnąć zablokowane przez siebie strony na dole wyników wyszukiwania:


Można także edytować listę zablokowanych witryn klikając na ikonę rozszerzenia w prawym górnym rogu okna przeglądarki Google Chrome.Ciekawe czy rozszerzenie poprawi jakość wyników wyszukiwania.
Przychodzi nam do głowy od razy pytanie o to czy rozszerzenie nie zostanie wykorzystanie do wpływania na wyniki wyszukiwania w sposób bardziej "przemysłowy".

0 komentarze:

Prześlij komentarz