niedziela, 27 lutego 2011

Aplikacje z Chrome działające "bez" Chrome.

Google udoskonalając swoją przeglądarkę internetową testuje nowe jej możliwości, a dokładniej korzystanie z aplikacji ze sklepu WebStore, bez działającej przeglądarki Chrome. (Czy aby na pewno?)

Aktualnie użytkownicy, którzy korzystają z testowych wydań Chrome (lub Chromium) mają możliwość zainstalowania najnowszej wersji, która pozwala nie tylko na zainstalowanie aplikacji z Chrome WebStore, ale także na uruchomienie ich tak, aby funkcjonowały bez uruchomionej przeglądarki. Takie zdania możemy znaleźć od kilku dni w prawie każdym portali IT.

Obsługą funkcji ma zajmować się Chrome działający w tle - jako niewidoczny proces. Google zapewnia, że nie wprowadzi nowej funkcji, nim nie będzie pewne bezpieczeństwa jej działania.
Rozwiązanie niesie ryzyko, że twórcy exploitów nadmiernie je pokochają, ale takie rozwiązanie przynajmniej teoretycznie otwiera możliwość wyeliminowania największej wady aplikacji webowych - samej przeglądarki.

Dzięki takiej możliwości, elementy dostępne w sklepie Google być może zaczną coraz bardziej przypominać klasyczne i niezależne programy instalowane w systemie operacyjnym.

Jedną z przykładowych aplikacji działającej bez uruchomionej przeglądarki Chrome jest aplikacja Countdown (dostępna w WebStore). Jest to timer, a jego aktywność obrazuje ikonka Chrome przy zegarze w Window's i wyskakujący komunikat po ustalonym czasie.
Trochę się przyglądnęliśmy temu rozwiązaniu i naszym zdaniem po zamknięciu przeglądarki, Chrome znika z paska zadań (czyli w powszechnym rozumowaniu użytkowników przeglądarka zostaje zamknięta). Natomiast ikonka Chrome przy zegarze zostaje a wraz z nią wszystkie uruchomione procesy przeglądarki (rozszerzenia, aplikacji,wtyczki itp.) Uważamy, że na razie działa to bardzo podobnie do rozszerzenie do Firefoxa - Minimize to Tray... I gdzie tutaj działanie aplikacji bez włączonej przeglądarki, jeśli w tle działa cały jej mechanizm wraz z wszystkimi procesami? Gdzie tutaj minimalna zajętość pamięci operacyjnej o której można przeczytać na blogach opisujących to rozwiązanie? Hmm..
To dopiero pierwsza prezentacja tej funkcjonalności, dlatego mamy nadzieję, że zobaczymy jeszcze wiele zmiany przed finalnym wydanie i dopiero wtedy ostatecznie będzie można ocenić funkcjonalność i przydatność tego rozwiązania.

0 komentarze:

Prześlij komentarz