piątek, 31 grudnia 2010

Wyszukiwanie głosowe w Chrome

Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki.
W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android funkcja wyszukiwania głosowego została dalece zintegrowana z obsługą telefonu, co znacznie ułatwia i skraca czas wyszukiwania. Jeszcze niedawno wyszukiwanie głosowe Google umożliwiało użytkownikom przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych tylko bezpośrednio do mikrofonu telefonu.
Jednak wraz z rozwojem przeglądarki internetowej od Google, mamy już możliwość uruchomienia wyszukiwania głosowego bezpośrednio na komputerze.
Nie ma co ukrywać: wyszukiwanie głosowe w Google jest znacznie prostsze i szybsze niż wpisywanie fraz do wyszukiwarki za pomocą klawiatury.
Wszystko za sprawą wtyczka Voice Search, która dozbraja Google Chrome w mechanizm rozpoznawania mowy, co umożliwia przeprowadzanie wyszukiwania za pomocą głosu.


Po instalacji dodawana jest specjalna ikona na paskach popularnych wyszukiwarek. Kliknięcie mikrofonu umożliwia rozpoczęcie interakcji za pomocą głosu.
Zachęcamy Was do sprawdenia na ile wyszukiwanie działa w języku polskim. U nas na 5 testowanych słów Google rozpoznało 4. To chyba całkiem niezły wynik, zważywszy, że nierozpoznanym słowem było nazwisko.

czwartek, 23 grudnia 2010

App Launcher - posegreguje nasze aplikacje alfabetycznie

Po uruchomieniu sklepu internetowego dla Chrome pojawiły się na forach pytania o możliwość uszeregowania zainstalowanych aplikacji lub chociaż posegregowania ich alfabetycznie. W chwili obecnej aplikacje w nowej karcie wyświetlają się w kolejności ich instalacji, co nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Zapewne Google w kolejnych wersjach przeglądarki przygotuje możliwość ustawiania ikonek według naszej wizji, ale teraz nie mamy takiej opcji.
Jednak niezależni developerzy szybko przygotowali rozszerzenie App Laucher, które posegreguje nasze zainstalowane aplikacje alfabetycznie. Rozszerzenie App Laucher oferuje prostą wyszukiwarkę, oraz możliwość nawigowania za pomocą klawiatury. Rozszerzeniu brakuje obecnie jeszcze ekranu opcji - co byłoby doskonałym miejscem dla konfigurowania brakujących funkcji np. skrótu klawiaturowego.

środa, 22 grudnia 2010

Poppit i Entanglement gry które podzieliły użytkowników Chrome?

Po wydaniu 10 wersji Chrome w kanale dev w sieci można przeczytać komentarze typu "[przeglądarka] ma zadatki na to, aby stać się ociężałą, zasobożerną przeglądarką". Tak więc o co chodzi?
Wszystko za sprawą dwóch gier Poppit i Entanglement. Obie gry są automatycznie dodawane wraz z nową instalacją (uaktualnieniem starej instalacji?) przeglądarki w wersji 10 dev. I tutaj pojawił się zgrzyt, gdyż obie gry instalują się bez jakiejkolwiek możliwości anulowania ich instalacji czy chociaż poinformowania użytkownika o tym fakcie. Po instalacji pojawia się nowa karta z zainstalowanymi grami.

A może to po prostu wiele hałasu o nic? Przecież te dwie dodatkowe aplikacje bez problemu można odinstalować, bez wpływu na funkcjonalność przeglądarki. A same aplikacje to przecież tylko "linki" do gier, które przy uruchomieniu otwierają się bezpośrednio ze strony www. Tak więc jeśli nie uruchomimy gry to nie ma ona większego wpływu na działanie (obciążenie) Chrome. Obie gry napisane są w HTML5 i to tutaj należy szukać motywów ich automatycznej instalacji przez Google. Naszym zdaniem to prezentacja możliwości i współgrania Google Chrome i technologii HTML5, oraz zapewne promocja i uświadomienie użytkownikom istnienia niedawno otwartego sklepu z aplikacjami dla Google Chrome.

A czy same gry prezentują się okazale jak na wersje przeglądarkowe, ocenią zapewne ich użytkownicy i fani przeglądarki Chrome...
Chcecie sami zainstalować gry? Nic prostszego, obie są dostępne w Chrome Web Sotre: Entanglement i Poppit

piątek, 17 grudnia 2010

Chrome dev. 10.0.612.1

Kolejny skok w numeracji i kolejny krok w rozwoju Chrome.
Dzisiaj pojawiła się nowa wersja przeglądarki Chrome w wersji dev.

Ręczna aktualizacja podczas naszej aktualizacji powodowała błąd:
Update server not available (error: 7).
Nie wiemy czy to chwilowe przeciążenie serwerów update Chrome, ale problem jest zgłaszany nie tylko przez nas.
Dlatego, aby pobrać nową wersje Chrome 10.0.612.1 skorzystajcie z bezpośredniego linku z naszego menu po prawej stronie do pobrania instalki dev. My tak zrobiliśmy i aktualizacja przebiegła bez problemu.

A w wersji Chrome 10.0.612.1 dev. uaktualniono V8 do wersji 3.0.2.1 i WebKit do wersji 534.15 dla wszystkich systemów operacyjnych, na których działa przeglądarka.
Podczas naszych obserwacji zauważyliśmy, że w menu wróciła opcja:
View background apps - wywołująca Menadżer Zadań Chrome.

wtorek, 14 grudnia 2010

Chrome dev. 9.0.597.19

Dzisiaj Google Chrome w kanale deweloperskim zaktualizował się automatycznie do wersji 9.0.597.19.
Dla tych, którzy być może nie zauważyli (przy poprzedniej aktualizacji) powiemy, że Chrome poinformował o pobranej aktualizacji zieloną strzałką w prawym górnym rogu ikony "klucza". Zastąpiła ona żółtą kropkę z wcześniejszych wersji.

A czego doczekaliśmy się w kolejnej aktualizacji?
Jest to aktualizacja usuwająca problem związany z synchronizacją zauważony w przeglądarce działającej w każdym systemie. Opis zgłoszonego problemu możemy śledzić pod numerem zgłoszenia: 57898

niedziela, 12 grudnia 2010

Pierwsze urodziny galerii rozszerzeń dla Chrome.

Galeria rozszerzeń dla Chrome (zobacz) obchodzi swoje pierwsze urodziny.
Przez 12 miesięcy istnienia rozrosła się do ponad 8,5 tysiąca rozszerzeń o ponad 1500 tematów. Ze statystyk Google wynika, że przeszło jedna trzecia użytkowników zainstalowała co najmniej jedno rozszerzenie w swojej przeglądarce. Ponad 70 milionów motywów i rozszerzeń zostało pobranych z Galerii.
Pole funkcjonalność rozszerzeń stopniowo jest powiększane przez publikowanie kolejnych API dla przeglądarki (m.in. dla menu kontekstowego, historii przeglądanych stron, cookies, integracji rozszerzeń z geolokalizacją, czy obsługa HTML5 lub natywne wsparcie dla skryptów Greasemonkey).
Przez rok istnienia Galerii rozszerzeń dla Chrome programiści udostępniali swoją pracę za darmo. Teraz to się może zmienić. Z chwilą otwarcia Chrome Web Store (zobacz) programiści będą mogli w łatwy sposób pobierać opłaty za swoje aplikacje, rozszerzenia czy motywy. Wiąże się to dla nas użytkowników z opłatami za niektóre rozszerzenia, jednak, można mieć nadzieję, że płatne rozwiązania będą bardziej zaawansowane i rozwijane na bieżąco wraz z rozwojem przeglądarki Chrome.

Programiści z Google pracują nad kolejnymi API do obsługi w przeglądarce Chrome omnibox'a, otwartych kart ze stronami, czy np. nad eksperymentalnym API do zarządzania paskiem bocznym. Tak więc w kolejnym roku korzystania z rozszerzeń dla Chrome możemy spodziewać się całkiem nowych rozwiązań, szczególnie oczekiwanych przez osoby korzystające wcześniej z przeglądarki FX czy Opery.

piątek, 10 grudnia 2010

Chrome dev. 9.0.597.16

Programiści z Google nie pozwolili długo czekać fanom przeglądarki w wersji dev. na aktualizację korygującą problem z przewijaniem strony.
Jeszcze tego samego dnia wypuścili w kanale deweloperskim wersje Chrome dev. 9.0.597.16, która ma już poprawioną obsługę przewijania strony myszką.
Widać chyba samym im przeszkadzała ta niedogodność, albo dostali masę zgłoszeń w sprawie jednego błędu... :)

Chrome dev. 9.0.597.15

W najnowszej kompilacji Chrome 9.0.597.15 dev wprowadzono poprawki interfejsu, poprawiono błąd związany z GPU.
Szczegółowe zmiany opisane tutaj.
Z sygnałów jakie dostaliśmy oraz własnych testów stwierdziliśmy, że przestało prawidłowo działać w przeglądarce przewijanie stron kółkiem myszki. Takie "wsteczne" błędy w podstawowym funkcjonowaniu przeglądarki zdarzają się chyba po raz pierwszy. Czyżby było to wynikiem pośpiechu nad pracami związanymi z przeglądarką i wywiązaniu się z narzuconych sobie terminów aktualizacji do kolejnych wersji (raczej wypadało by napisać "kolejnych numerków")?

środa, 8 grudnia 2010

Chrome, Web Store i Chrome OS po konferencji Google

Na wczorajszej konferencji Google pochwaliło się ilością użytkowników korzystających z przeglądarki Google Chrome. W tym roku liczba osób korzystających z Chrome potroiła się z 40 mln w styczniu do 120 mln użytkowników.
Google pochwaliło się również dynamiką rozwoju przeglądarki i kolejnymi wdrożonymi w niej zmianami jak np. Google Instant Omnibox - dynamicznie pokazujący wyniki wyszukiwania wraz z ładowaniem stron internetowych podczas pisania. Chrome został wyposażony w nowy silnik JavaScript, co dwukrotnie przyspieszyło korzystanie z programów napisanych w JavaScrypt.

Kolejną nowością było oficjalne otwarcie Chrome Web Store dla biznesu (dostępny pod adresem https://chrome.google.com/webstore). Deweloperzy rozpoczęli tworzenie aplikacji już w sierpniu. Google spodziewa się, że po uruchomieniu sklepu liczba aplikacji będzie dynamicznie rosła. Obecnie sklep dostępny jest tylko w USA, ale planowane jest pełne uruchomienie dla kolejnych państw na początku przyszłego roku. Niestety nie ma wśród nich na chwilę obecną Polski.

Największe zainteresowanie wzbudziły informacje o systemie operacyjnym od Google. W ubiegłym roku Google ogłosiło rozpoczęcie zaawansowanych prac nad projektem systemu operacyjnego, który miał być zbudowany i zoptymalizowane pod kątem pracy w sieci (w tzw. chmurze). System operacyjny miał by działać w oparciu o przeglądarkę internetową Google Chrome. Wszystkie zapowiedzi mówiły o upublicznieniu systemu pod koniec 2010 roku. W chwili obecnej jednak Chrome OS jest ciągle na etapie wersji beta. Jednak mimo to został uruchomiony program pilotażowy podczas którego będzie testowany systemu przez zwykłych użytkowników. Google przygotowało około 60 tyś laptopów z Chrome OS dla zamkniętych grup testowych. Niestety program obejmuje tylko mieszkańców USA.
Czarne Notebooki nie posiadają na obudowie żadnych naklejek czy innych znaków producenta. Mają ekrany o przekątnej 12,1 cala, pełnowymiarową klawiaturę, touch pad, wbudowany 3G obsługiwany przez Verizon, na baterii mogą pracować osiem godzin a w trybie gotowości do ośmiu dni.

W pierwszej połowie przyszłego roku Notebooki z ChromeOS będą dostępne w sprzedaży od Acer oraz Samsung. Ponadto Chrome OS przeznaczony będzie do pracy również na urządzeniach innych niż notebooki. Dlatego Google przewiduje sprzedaż urządzeń z Chrome OS również od innych producentów urządzeń.

sobota, 4 grudnia 2010

Ukryj ikonę - już w wersji 9.0.597.0 dev Chrome

Pisaliśmy o wprowadzonej do wersji Chrome Canary funkcji ukrywania ikon w Chrome (czytaj tutaj).
Teraz "Hide button" już jest dostępne w wersji deweloperskiej 9.0.597.0.
No to robimy porządki w swojej przeglądarce :)

View Background Apps - po raz pierwszy

W wersji Chrome 9.0.597.0 dev pojawiła się funkcja informująca na ikonce klucza o uruchomionych aplikacjach przez przeglądarkę.

Zapewne jest to przygotowanie do Google Chrome OS, który będzie na bieżąco informował ile aplikacji internetowych działa w tle systemu. Po kliknięciu ikony otwiera się menu z którego możemy dalej wejść do Menadżera zadań Chrome, gdzie można zobaczyć wszystkie zadania, które uruchomione są przez przeglądarkę (w Google Chrome OS będą zapewne to procesy systemu Chrome OS).


Takie rozwiązanie pozwoli w łatwy i przejrzysty sposób nadzorować aplikacje webowe działające w tle przeglądarki. Ma to duże znaczenie dla zapowiadanego uruchomienia sklepu internetowego z aplikacjami dla Chrome (Chrome Web Store), do którego ponoć przeglądarka już jest przystosowana - może to jedne z pierwszych widocznych przystosowań... Teraz czekamy na uruchomienie sklepu, aby przekonać się jak można jeszcze rozbudować przeglądarkę Google.

piątek, 3 grudnia 2010

Chrome 8.0.552.215 - wersja STABILNA

Miła i długo oczekiwana wiadomość dla wszystkich nie korzystających z rozwojowej (testowej) wersji przeglądarki w kanale dystrybucyjnym dev.

Doczekaliśmy się kolejnej STABILNEJ wersji przeglądarki Google Chrome z numerkiem 8.0.552.215. Przeglądarka do pobrania dla wszystkich chętnych na stronie google chrome lub zawsze na prawo w naszym menu. A wszyscy, którzy już mają zainstalowaną nie muszą się niczym martwić, Chrome zaktualizuje się sam.

W tej wersji w stosunku do poprzedniej stabilnej wersji wprowadzono ponad 800 poprawek błędów i usprawnień stabilności.
Chrome 8 posiada teraz wbudowaną przeglądarkę do plików PDF, tak więc możemy bezpośrednio w przeglądarce przeglądać plik pdf, bez konieczności instalowania dodatkowych programów do odczytu plików pdf. Funkcja ta dla bezpieczeństwa i stabilności Chrome działa w trybie sadbox'u (sanbox - piaskownica). W przypadku zawieszenia się karty z pdf, można bezpiecznie wyłączyć tylko tą kartę, reszta kart pozostanie aktywna. Awaria wtyczki pdf, nie ma wpływu na reszte funkcjonowania przeglądarki.

Nic tylko pobierać, uaktualniać, testować i cieszyć się z kolejnych usprawnień w Google Chrome.

czwartek, 2 grudnia 2010

Chrome dev. 9.0.597.0

Google Chrome w developerskim kanale dystrybucji został zaktualizowany do wersji 9.0.597.0 dla wszystkich systemów.
Poprawiono drobne błędy związane z Google Chrome Instant, autouzupełnianiem (Autofill) i integracją z rozszerzeniami.
W tej wersji mogą wystąpić problemy przy wyświetlaniu wideo w technologii HTML5.
A może coś jeszcze wpadło Wam w oko, co nie zostało udokumentowane przez programistów Google?