piątek, 31 grudnia 2010

Wyszukiwanie głosowe w Chrome

Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki.
W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android funkcja wyszukiwania głosowego została dalece zintegrowana z obsługą telefonu, co znacznie ułatwia i skraca czas wyszukiwania. Jeszcze niedawno wyszukiwanie głosowe Google umożliwiało użytkownikom przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych tylko bezpośrednio do mikrofonu telefonu.
Jednak wraz z rozwojem przeglądarki internetowej od Google, mamy już możliwość uruchomienia wyszukiwania głosowego bezpośrednio na komputerze.
Nie ma co ukrywać: wyszukiwanie głosowe w Google jest znacznie prostsze i szybsze niż wpisywanie fraz do wyszukiwarki za pomocą klawiatury.
Wszystko za sprawą wtyczka Voice Search, która dozbraja Google Chrome w mechanizm rozpoznawania mowy, co umożliwia przeprowadzanie wyszukiwania za pomocą głosu.


Po instalacji dodawana jest specjalna ikona na paskach popularnych wyszukiwarek. Kliknięcie mikrofonu umożliwia rozpoczęcie interakcji za pomocą głosu.
Zachęcamy Was do sprawdenia na ile wyszukiwanie działa w języku polskim. U nas na 5 testowanych słów Google rozpoznało 4. To chyba całkiem niezły wynik, zważywszy, że nierozpoznanym słowem było nazwisko.

2 komentarze:

look997 pisze...

U mnie na 50 rozpoznało 10. Tak w przybliżeniu.

Jacek pisze...

Rozpoznawanie głosowe w języku polskim jest słabo rozwinięte. Przydałoby się nauczyć "Voice search" co mówimy a co rozumie wyszukiwarka. Polecam wypróbować na imionach.

Prześlij komentarz