niedziela, 12 grudnia 2010

Pierwsze urodziny galerii rozszerzeń dla Chrome.

Galeria rozszerzeń dla Chrome (zobacz) obchodzi swoje pierwsze urodziny.
Przez 12 miesięcy istnienia rozrosła się do ponad 8,5 tysiąca rozszerzeń o ponad 1500 tematów. Ze statystyk Google wynika, że przeszło jedna trzecia użytkowników zainstalowała co najmniej jedno rozszerzenie w swojej przeglądarce. Ponad 70 milionów motywów i rozszerzeń zostało pobranych z Galerii.
Pole funkcjonalność rozszerzeń stopniowo jest powiększane przez publikowanie kolejnych API dla przeglądarki (m.in. dla menu kontekstowego, historii przeglądanych stron, cookies, integracji rozszerzeń z geolokalizacją, czy obsługa HTML5 lub natywne wsparcie dla skryptów Greasemonkey).
Przez rok istnienia Galerii rozszerzeń dla Chrome programiści udostępniali swoją pracę za darmo. Teraz to się może zmienić. Z chwilą otwarcia Chrome Web Store (zobacz) programiści będą mogli w łatwy sposób pobierać opłaty za swoje aplikacje, rozszerzenia czy motywy. Wiąże się to dla nas użytkowników z opłatami za niektóre rozszerzenia, jednak, można mieć nadzieję, że płatne rozwiązania będą bardziej zaawansowane i rozwijane na bieżąco wraz z rozwojem przeglądarki Chrome.

Programiści z Google pracują nad kolejnymi API do obsługi w przeglądarce Chrome omnibox'a, otwartych kart ze stronami, czy np. nad eksperymentalnym API do zarządzania paskiem bocznym. Tak więc w kolejnym roku korzystania z rozszerzeń dla Chrome możemy spodziewać się całkiem nowych rozwiązań, szczególnie oczekiwanych przez osoby korzystające wcześniej z przeglądarki FX czy Opery.

1 komentarze:

look997 pisze...

Możesz napisać coś więcej na temat paska bocznego? Albo chociaż jakiś link.

Prześlij komentarz