środa, 8 grudnia 2010

Chrome, Web Store i Chrome OS po konferencji Google

Na wczorajszej konferencji Google pochwaliło się ilością użytkowników korzystających z przeglądarki Google Chrome. W tym roku liczba osób korzystających z Chrome potroiła się z 40 mln w styczniu do 120 mln użytkowników.
Google pochwaliło się również dynamiką rozwoju przeglądarki i kolejnymi wdrożonymi w niej zmianami jak np. Google Instant Omnibox - dynamicznie pokazujący wyniki wyszukiwania wraz z ładowaniem stron internetowych podczas pisania. Chrome został wyposażony w nowy silnik JavaScript, co dwukrotnie przyspieszyło korzystanie z programów napisanych w JavaScrypt.

Kolejną nowością było oficjalne otwarcie Chrome Web Store dla biznesu (dostępny pod adresem https://chrome.google.com/webstore). Deweloperzy rozpoczęli tworzenie aplikacji już w sierpniu. Google spodziewa się, że po uruchomieniu sklepu liczba aplikacji będzie dynamicznie rosła. Obecnie sklep dostępny jest tylko w USA, ale planowane jest pełne uruchomienie dla kolejnych państw na początku przyszłego roku. Niestety nie ma wśród nich na chwilę obecną Polski.

Największe zainteresowanie wzbudziły informacje o systemie operacyjnym od Google. W ubiegłym roku Google ogłosiło rozpoczęcie zaawansowanych prac nad projektem systemu operacyjnego, który miał być zbudowany i zoptymalizowane pod kątem pracy w sieci (w tzw. chmurze). System operacyjny miał by działać w oparciu o przeglądarkę internetową Google Chrome. Wszystkie zapowiedzi mówiły o upublicznieniu systemu pod koniec 2010 roku. W chwili obecnej jednak Chrome OS jest ciągle na etapie wersji beta. Jednak mimo to został uruchomiony program pilotażowy podczas którego będzie testowany systemu przez zwykłych użytkowników. Google przygotowało około 60 tyś laptopów z Chrome OS dla zamkniętych grup testowych. Niestety program obejmuje tylko mieszkańców USA.
Czarne Notebooki nie posiadają na obudowie żadnych naklejek czy innych znaków producenta. Mają ekrany o przekątnej 12,1 cala, pełnowymiarową klawiaturę, touch pad, wbudowany 3G obsługiwany przez Verizon, na baterii mogą pracować osiem godzin a w trybie gotowości do ośmiu dni.

W pierwszej połowie przyszłego roku Notebooki z ChromeOS będą dostępne w sprzedaży od Acer oraz Samsung. Ponadto Chrome OS przeznaczony będzie do pracy również na urządzeniach innych niż notebooki. Dlatego Google przewiduje sprzedaż urządzeń z Chrome OS również od innych producentów urządzeń.

0 komentarze:

Prześlij komentarz