czwartek, 14 października 2010

[Aktualizacja 2] Wyszukiwanie instant - Some crazy experimental stuff

Wszyscy już słyszeli o wyszukiwaniu "w czasie rzeczywistym" (instant) w wyszukiwarce Google.
Próba zaimplementowania tego wyszukiwania w przeglądarce Chrome miala miejsce już jakiś czas temu (pisaliśmy o tym tutaj)
Teraz natomiast możemy poeksperymentować z bardziej rozwiniętą funkcjonalnością tego wyszukiwania.
W najnowszej wersji deweloperskiej Chrome 8.0.552.0 w opcjach "eksperymentalnych" przeglądarki można włączyć innowacyjne funkcjonalności. Jedną z nich jest experymentalna funkcja Instant.
Dla niewtajemniczonych: aby dostać się do karty Laboratorium w pasku adresu przeglądarki wpisujemy:
chrome://labs/
i naszym oczom ukaże się karta o wdzięcznej i wiele mówiącej nazwie:
Labs: Some crazy experimental stuff
Po włączeniu funkcji Instatn, dostajemy bardzo ciekawą funkcjonalność. Od tej pory (oczywiście po uruchomieniu przeglądarki ponownie) wpisując w pasek adresu słowa, adresy url do wyszukiwania, które odpowiadają wcześniej(?) przeglądanym przez nas adresom witryn, przeglądarka od razu przechodzi do dopasowanego adresu strony, wyświetlając jej zawartość zamiast wyników wyszukiwania z google.com. W lewym górnym rogu strony pojawia się możliwość zamknięcia strony, albo wpisując dalej frazę tworzymy nowy adres do wyszukania, wyświetlenia.
Funkcjonalność jak widać bardziej rozbudowana niż wyszukiwanie instant w google.com. Pytanie czy takie "inteligentne" podpowiadanie i wyświetlanie stron na podstawie naszej historii przeglądanych przez nas stron przypadnie użytkownikom do gustu...

AKTUALIZACJA: Po update przeglądarki do wersji 8.0.552.5 dev komenda chrome://labs/ nie jest aktywna. Ciekawe co spowodowało tą blokadę i czy jest to świadomy zabieg programistów z Google. Tym bardziej, że funkcje włączone jeszcze w poprzedniej wersji przeglądarki na karcie Labs działają nadal, i nie ma możliwości ich wyłączenia... może kolejna aktualizacja przeglądarki coś wyjaśni. 

AKTUALIZACJA 2: Od wersji 8.0.552.5 strona konfiguracji eksperymentalnych funkcji zmieniła się z about:labs na bardziej adekwatną about:flags (czy jak tam kto woli - chrome://flags). Dzięk gharou za informacje w komentarzu.

1 komentarze:

gharou pisze...

Od wersji 8.0.552.5 strona konfiguracji eksperymentalnych funkcji zmieniła się z about:labs na bardziej adekwatną about:flags (czy jak tam kto woli - chrome://flags). Zabieg jest jak najbardziej świadomy, choć funkcjonalność pozostała identyczna.

Prześlij komentarz