sobota, 18 września 2010

Akceleracja grafiki 2D w Chrome, prace trwają.

Dziennik Internautów donosi, iż kilkanaście dni temu pojawiła się informacja na blogu Chromium:
"Chromium zaczyna wykorzystywać GPU, aby przyśpieszyć swój cały model rysowania, włączając w to powszechne czynności 2D."
Co to oznacza dla Chrome?


Chromium to otwarty projekt, z którego Google czerpie kod do przeglądarki Chrome. Nie wszystko, co stworzono w ramach tego projektu trafia do przeglądarki pod marką Google. Przedstawiciele Chromium mówią jednak o dużej przebudowie systemu graficznego i Google z pewnością chce takiego kierunku. Serwis ConceivablyTech sugeruje, że akceleracja opracowana w ramach projektu Chromium trafi do Google Chrome w wersji 7.
Z wyjaśnień na blogu Google wynika, że akceleracja jest możliwa dzięki procesowi o nazwie "GPU process", który jest uruchamiany w zmodyfikowanej piaskownicy (sandbox) i ma dostęp do OpenGL lub Direct3D.
Chromium wykorzystuje ten nowy proces oraz fakt, że stronę da się podzielić na mniej lub bardziej niezależne warstwy. Niektóre z tych warstw będą renderowane na CPU (tekst, obrazy). Inne warstwy (np. wideo) mogą użyć GPU do przyśpieszenia niektórych operacji lub będą całkowicie renderowane na GPU (WebGL).

Ostatnim krokiem jest składanie warstw także za pomocą GPU. Etap ten zachodziłby zbyt wolno, gdyby był przeprowadzany na CPU. Można już sprawdzić, jak to działa i jakie płyną z tego korzyści. W tym celu trzeba uruchomić Chromium z flagą:
-enable-accelerated-compositing.

Osoby bardziej zainteresowane koncepcją przedstawioną w Chromium mogą zajrzeć do dokumentu pt. GPU Accelerated Compositing in Chrome, który jest dostępny na stronach Chromium.


Nie trzeba było długo czekać na zaimplementowanie akceleracji 2D w Chrome. O możliwości wypróbowania akceleracji 2D poinformowano w poprzedni wtorek. W najnowszej wersje testowe Chrome (canary builds) można uruchomić przeglądarkę z flagą:
-enable-accelerated-2d-canvas
aby wypróbować akcelerację Canvas 2D.
Z testów wynika, że przeglądarka osiąga wyniki 60 razy lepsze niż najnowsza wersja Google Chrome.

Cykl wydań Google Chrome jest bardzo szybki, dlatego możemy się spodziewać rychłego udostępnienia tych usprawnień użytkownikom. Trzeba ponadto zauważyć, że celem twórców Chrome nie jest dostarczenie akceleracji sprzętowej tylko na Windowsie (jak jest w przypadku IE9), ale także na systemach Mac OS X oraz Linux.

Ponadto zdaniem twórców Chrome prawdziwa rewolucja związana z akcelerowaną grafiką w sieci powinna polegać na udostępnieniu deweloperom programowalnej grafiki 3D dzięki WebGL.

- Nawet z akcelerowanym canvas 2D i SVG nadal nie jest możliwe osiągnięcie wielu graficznych efektów. Z Web GL oraz 3D CSS deweloperzy będą mogli tworzyć nowoczesne gry, robiące wrażenie galerie fotograficzne, wizualizacje danych 3D, wirtualne środowiska i wszystko inne, co będą w stanie sobie wymarzyć - czytamy na blogu Chromium.

Aby pokazać, do czego zdolne jest WebGL, twórcy Chromium przygotowali serię demonstracji. Przedstawiają one m.in. akwarium 3D oraz trójwymiarową ścianę z fotografiami. Można je obejrzeć w galerii demo, ale trzeba mieć w tym celu najnowsze "canary builds".

Dla tych, którzy nie posiadają Chrome w wersji "canary builds" przygotowano film obrazujący nowe możliwości możliwości akceleracji:

0 komentarze:

Prześlij komentarz