wtorek, 24 sierpnia 2010

Nowe API dla Chrome - integracja rozszerzeń z menu kontekstowym.

Programiści z Google udostępnili twórcom rozszerzeń dla przeglądarki Google Chrome nowe API menu kontekstowego.
Nowe API umożliwi twórcom rozszerzeń wykorzystanie menu kontekstowego dostępnego pod prawym przyciskiem myszy w celu sterowania funkcjami wykorzystującymi zainstalowane dodatki.

Umożliwi to oprogramowanie dodatkowych funckji w menu. Jako przykład przedstawione zostało rozszerzenie, które po kliknięciu PKM pozwala dowolną grafikę przesłać do Google Buzz lub umieścic obrazek na własnym blogu.


Aby unikąć zbyt "długiego" menu, zastosowano mechanizm grupujący elementy menu.


Prace nad eksperymentalnymi API trwają w najlepsze, więc możemy spodziewać się jeszcze doskonalszej integracji rozszerzeń z menu Google Chrome.

Nowa funkcja narazie jest dostępna tylko w kanale dystrybucyjnym wersji beta przeglądarki. Ale najprawdopodobbniej już niedługo będziemy mogli korzystać z rozszerzeń bardziej zintegorwanych z przeglądarką niż tylko ikonką na pasku menu w wersji stabilnej przeglądarki Chrome.

2 komentarze:

look997 pisze...

Idą w dobrym kierunku, jeszcze przydała by się ukrywanie, przesuwanie menu już istniejących. Ja bym chciał na podstawie tego rozszerzenie Menu Editor, takie jak w Firefoksie tylko lepsze:
http://menueditor.mozdev.org/ z takimi możliwościami (podpunkt 2):
https://docs.google.com/View?id=dhbp4pqb_130c3m6j2gr

Tylko domyślam się, że będzie tak jak z ikonami na pasku narzędzi, oddzielony kawałek menu :(

Lord_Blizzard pisze...

Nooo nareszcie!!! Teraz tylko czekać na m.in. wtyczkę TinEye obsługującą menu kontekstowe.

Brakuje mi także w Chromie takiej opcji jaka jest w Firefoxie (bez żadnych wtyczek) blokująca stronom możliwość modyfikacji czy wyłączenia menu kontekstowego. Albo wkurzające jest też to, że np. obrazki umieszczone na stronach (nie wszystkich oczywiście) muszą być otwierane w stylu LightBox nawet gdy kliknę w nie środkowym przyciskiem myszy (w FF lewym - LightBox, środkowym - sam obrazek w nowej karcie z bezpośrednim linkiem).

Prześlij komentarz